Kozmetikte kurşun, cıva ve parabene dikkat!

Kozmetik alırken güvenliğimiz için ürünlerin mikrobiyolojik testlerinin yapılmış olması ve son kullanım tarihine mutlaka uyulması çok önemli.

Cildimizde oluşabilecek her türlü hastalıkların önüne geçebilmek adına Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu tarafından yayınlanan zararlı ürünleri bilmek ve o maddelerin bulunduğu ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Kozmetik sektöründe Fenjilyan markası ile tanınan Fulden Köse;  “Söz konusu cildimiz ise durumu romantikleştirmemek gerekir” diyor. Cildimiz yaşam biçimimizden, duygusal durumumuzdan, beslenme alışkanlıklarımızdan ve kötü alışkanlıklardan yoğun olarak etkilenmekte. Bu durumun bir de kozmetik tarafı var. Sadece kırışmaması gereken bir kıyafet olarak görülen cildimizin yaşamımızda çok önemli görevlere sahip olduğu atlanabiliyor. Kozmetik ürünlerinde zararlı ürünleri bilmek ve o maddelerin bulunduğu ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Kozmetik ürünlerde sağlığımıza olumsuz etkilerinden dolayı uzak durmamız gereken ağır metaller; kurşun, kadmiyum, arsenik, antimon ve cıvadır. Bunun dışında en zararlı madde ise paraben’dir. Bunların dışında ürünlerin mikrobiyolojik testlerinin yapılmış olması gerek. Kişiye özel alerjik durumlar için alerji bulunan maddenin Latincesi mutlaka bilinmeli.

Mutlaka son kullanım tarihine bakın!  

Aldığımız ürünlerin mutlaka son kullanım tarihini kontrol etmemiz ve önerilen k0oşullarda saklamamız gerek.  Fenjilyan Kurucusu Fulden Köse, “Hiçbir kozmetik ürününü doğrudan güneş ışığına, ısıya veya aşırı soğuğa maruz bırakmayın. Kullandığımız üründen ise en etkili şekilde faydalanmanın şartı da önerilen miktar ve düzende önerilen şekilde kullanmak olduğunu da unutmamalıyız” diye konuşuyor.

Kaynak : gazetevatan.com

953 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!