Küresel Çalışma Doğruluyor: Güvenli Alkol Diye Bir Şey Yok

Küresel Çalışma Doğruluyor: Güvenli Alkol Diye Bir Şey Yok

Bir kadeh şarap. Yeni araştırmaya göre güvenli bir içki seviyesi yok. Büyük bir çalışma alkolün kanser, solunum hastalıkları, yaralanma ve diğer erken ölüm risklerini artırdığını doğruladı.

Büyük bir çalışma, şarap, bira veya hiçbir içki çeşidinin hiçbir miktarının kişinin genel sağlığı için güvenli veya yararlı olmadığını ortaya çıkardı.

Bir grup araştırmacı ılımlı içki içmenin kalp hastalıklarını engelleyebilmesine rağmen kanser ve diğer ciddi hastalık riskinin olası yararların önüne geçtiğini buldu.

“Alkol ile ilişkili sağlık riskleri çok büyük” diye bildiriyor araştırmanın kıdemli yazarı Dr. Emmanuela Gakidou. “Bulgularımız, erken ölüm, kanser ve kardiyovasküler sorunlar ile içki içme arasında açık ve ikna edici ilişkiler bulan yakın tarihli diğer araştırmalarla tutarlı. Hiç alkol almamak genel sağlık kaybı riskini en aza indiriyor.

Bir Ölüm Risk Faktörü Olarak Alkol Tüketimi 

Çalışma için Gakidou ve ekibi tüm 694 data kaynağındaki dataları alkol tüketimi açısından bireysel ve toplumsal seviyede inceledi. Bu bilgiler, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın da dahil olduğu 195 ülkenin, 1990 yılından 2016 yılına kadar kayıtlara geçmiş erken ölüm ve 300 hastalıktan kaynaklı engellilik bilgilerini, bu kişilerin cinsiyet ve yaşlarını içermektedir.

Araştırmacılar 2016 yılında, 15-49 yaş arasındaki kişiler arasında alkol tüketiminin erken ölüm ve hastalık için önde gelen risk faktörü olduğunu buldu. Kadınlarda ölümlerin yalnızca %3.8’i içki tüketimi ile bağlantılı bulunmuşken bu oran erkeklerde %12.2’dir.

Bu yaş grubu arasında önde gelen ölüm sebepleri tüberküloz, trafik kazası ve kişilerin kendilerine zarar vermesidir.

50 ve üzeri yaş grubundaki kişilerde, kadınlarda ölümlerin %27’si erkeklerin ise %19’u alkol ile ilişkilidir. Bu gruptaki önde gelen ölüm sebebi çeşitli kanser türleridir.

Maalesef bu çalışmada yetersiz bilgiden dolayı içki çeşitleri arasında ayrım yapılamamaktadır. Bu bulgular The Lancet üzerinden yayınlandı.

“Şimdi anlıyoruz ki alkol dünyadaki ölümlerin ana sebeplerinden,” dedi The Lancet editörü Richard Horton. “Şimdi harekete geçmeliyiz. Milyonlarca ölümün önüne geçmek için acilen harekete geçmeliyiz ve biz bunu yapabiliriz.”

Ilımlı Miktarda Tüketim de Tehdit Oluşturuyor

Bu çalışma yaygın olarak inanılan günde bir veya iki bardak içki tüketiminin sağlık açısından yararlı olduğu görüşü ile çelişmektedir. Araştırmacılar, ılımlı içki tüketiminin sağlık açısından yararlı olduğu görünüşünü savunan önceki çalışmaların kısıtlı olduğunu, sıklıkla kişinin kendi beyanına dayandığını veya bazı insanların zaten sağlık problemleri olduğu için içki içmekten kaçındığını hesaba katmadığını belirtti.

Ilımlı içki tüketiminin iskemik kalp hastalığı ve iskemik inme riskini azaltması gibi yararları olduğu söylenmesine rağmen bu istatiksel olarak anlamlı değildir. Çalışmaya göre, alkol tüketimi ve daha yüksek kanser, bulaşıcı hastalık ve diğer hasar riski ilişkisi kalp hastalıklarındaki olası koruyucu etkisinden çok daha ağır basmaktadır.

Kaynak : techtimes.com

376 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!