Lityum Madenciliği ve ABD’deki Yeni Mevzuat Jeotermali Ne Kadar Etkiler?

Lityum Madenciliği ve ABD’deki Yeni Mevzuat Jeotermali Ne Kadar Etkiler?

Fotoğraf : Hudson Ranch I geothermal power plant, March 2012, Salton Sea, California/ U.S.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından kritik mineraller için madencilik faaliyetlerini desteklemek amacıyla yapılan bir başkanlık emri, ABD’deki lityum madenciliği faaliyetlerine bir destek sunabilir ve dolaylı olarak bazı jeotermal projelere yardımcı olabilir.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin ekonomik ve ulusal gerekli gördüğü ürünleri üretmek için kullanılan “kritik mineraller” in yabancı bağımlılığını azaltmaya yönelik bir strateji geliştirerek, ilgili federal kurumları yöneten bir başkanlık emri imzaladı. Lityum da elektrikli araçlara (EVs), tüketici elektroniği araçlarına ve enerji depolama ürünlerine güç sağlayan lityum iyon pilleri üretmek için çok önemli olduğu için“kritik mineral” olarak adlandırıldı.

Kaliforniya ve Nevada’da, jeotermal sudan  Lityum elde edilen bir yatırıcının projeleri var.

Cumhuriyetçi Cumhurbaşkanının 13817 sayılı Başkanlık Emri, hem ülke ekonomisine hem de dış politikayı olumsuz yönde etkileyebilecek, doğal afetlere karşı ülke için “stratejik bir zafiyet yaratan” yabancı kaynaklara olan bağımlılığını azaltmak için yerli maden üretimini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu önemli minerallerin arzını bozabilecek diğer olaylar. ”Yönergenin etkisi, ABD Jeoloji Araştırmaları tarafından, yabancı kaynakların lityum dahil olmak üzere 23 kritik mineralin 21’inde toplam ihtiyacın en az % 50’sini sağladığına dair bir rapor var.

Dahası, bu minerallerin çoğunu tedarik etmek için Çin’e ne kadar bağımlı olunduğu çok açık.

Bekleyelim ve bu alınan başkanlık kararının jeotermali ne kadar etkileyeceğini görelim.

Kaynak : jeotermalhaberler.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …