Luis Ernesto Miramontes Cárdenas

Luis Ernesto Miramontes Cárdenas

Luis Ernesto Miramontes Cárdenas, 16 Mart 1925’te doğdu. Babası Don Candelario Miramontes Briseño ve annesi Doña Esther Cardenas Aréchiga, Miramontes doğduğunda Meksika’nın Nayarit eyaletinde, Tepic’te yaşıyorlardı.  Birkaç fotoğrafta nasıl göründüğünün dışında, Miramontes’in erken yaşamı hakkında neredeyse hiç bir şey bilinmemektedir. Ancak gençken, Universidad Nacional Autónoma de México Ulusal Hazırlık Okulu’nda (UNAM) kayıtlı olduğu bilinmektedir. 1945’ten 1949’a kadar kimya ve kimya mühendisliği alanında lisans eğitimi için UNAM’da kaldı. 1948’de üniversiteden mezun oldu.

Syntex olarak adlandırılan Mexico City kimya şirketi, kendi laboratuvarlarından birinde tez projelerini yapmak için Miramontes’ı işe aldı. Genç ve öğrenci statüsüne rağmen, Miramontes kimyasal laboratuvar tekniklerinde alışılmadık bir yetenek üretti. Syntex kendi çalışmasını yürütebilmesi için işe aldı. Başlangıçta ne üzerinde çalışacağını bilmiyordu, ama şirketin hormonları sentezlemeye odaklandığını biliyordu. Carl Djerassi ve George Rosenkranz gibi iki deneyimli kimyagerle çalışıyordu. Bir lisans derecesi almış bir öğrenci için benzeri görülmemiş bir fırsattı.
Syntex’de yeni bir araştırmacı olarak, 25 yaşındaki Miramontes, kadın hormonu progesteronunun sentetik bir formunu geliştirmek için bir proje üzerinde Djerassi ve Rosenkranz ile çalışmaya başladı. O zamana kadar progesteron bir doğum kontrol aracı olarak kullanılıyordu, fakat Djerassi ve Tesbih bunu daha iyi hale getirmek istedi ve Meksika bunu yapacak yerdi. Bugün, tıpta kullanılan neredeyse tüm hormonlar, dünyanın herhangi bir yerinde yapılabilen genetik mikroorganizma mühendisliği ile üretilmektedir. Ancak 1950’lerde bilim adamları, doğal bir progesteron diye bir şey olmayacağını biliyorlardı Meksika’ya yönelen Djerassi ve Tesbih, Djerassi dâhil olmak üzere biyokimyasal hormon araştırmacılarıdır.

Progesteronun sentetik bir eşini yaratmak iddialı bir hedefti. Çünkü kimyasal sentezde çok sayıda adım gerektiren bir işlem olacaktı.

15 Ekim 1951 tarihinde, Djerassi ve Rosenkranz yönetiminde, Miramontes sentetik progesteron (bir projesteron benzeri hormonu) oluşturmak için işlem içerisindeki son adımı çalıştı. Sentetik 19-nor-17α- etinil testosteron adı progestin – veya kısa adıyla “noretindron”. Noretindronun beklenen uygulaması, doğal progesteronun yerini almak için kontrasepsiyondu. Norethindrone, doğal progesterondan sekiz kat daha güçlüydü ve bu tek avantajı değildi. Enjekte edilmesi gereken doğal progesterondan farklı olarak, noretindron oral yoldan alındığında gücünü korudu. Bu, hormonal kontrasepsiyonun kadınlar için daha uygun ve çekici hale getirilebileceği anlamına geliyordu.

Luis Ernesto Miramontes Cárdenas

Normlarronun kimyasal yapısı, hormon progesteronunun sentetik bir versiyonu.

Bunun gerçekleşmesi için elbette, norethindrone’nun dünyanın dört bir yanındaki devlet sağlık kurumları tarafından onaylanması gerekiyordu, ancak bu zaman içinde gerçekleşecekti. Yakında, norethindrone ilk oral kontraseptif hapların en önemli bileşeni haline geldi ve bugün bile birçok kontraseptif formülasyonda kullanılır haldedir. Noretindron sentezi, Miramontes’in gerçekleştirdiği kimyasal işlem bölümlerine yoğun olarak bağlıydı. Sonuç olarak, tez öğrencisiyken lisans derecesini ve beş yıl sonra başka bir şey kazandı: bir ABD patenti. 1 Mayıs 1956’da Miramontes, “oral kontraseptifler” için ABD Patentinin iki kıdemli kimyagerle birlikte sahibi oldu.

Syntex’deki çalışmalarından dolayı, sentetik kimyada alışılmadık miktarda deneyime sahip bir yüksek lisans öğrencisiydi. Doktorasını aldıktan sonra fakülteye atandı.

Endüstride çalışmaya devam etti ve ilaçlardan organik kimyaya, atmosferik kimya ve petrokimyaya kadar çeşitli kimyasal konulara katıldı. Meksika Petrol Enstitüsü Araştırma Direktör Yardımcısı oldu. Ayrıca, petrol kimyası ve atmosfer kimyası konusundaki araştırmaları, 1970’lerde otomotiv teknolojisiyle bağlantılı olarak başladı. Bu, Amerikalıların arabalarla ilgili fikrini değiştirdikleri bir dönemdi.

20. yüzyılın büyük bir bölümünde, motorlar ve benzin etrafında dönen bilim, tüketicilere daha fazla güç ve hız kazandırarak performansın artırılmasına odaklanıyordu. İlk kez, otomobil endüstrisinde ve kimya endüstrisinde çalışan kimyacılar ve mühendisler, verimliliğin nasıl artırılacağını ve toksinlerin otomobil egzozundan nasıl çıkarılacağını düşünüyorlardı.

1970’lerin başlarındaki patent listeleri, araştırmacıların bu soruna hem mekanik hem de kimyasal açıdan yaklaştığını gösteriyor. Miramontes’in perspektifi, kimya alanındaydı. Bu yüzden gazları zararsız ürünlere dönüştürmek için kimyasal bir süreç geliştirdi. Bunun için 1972’de bir patent başvurusu yaptı (1974’de yayınlandı).

ABD’de ve 2000’lerin başlarında neredeyse tüm ülkelerde kurşunlu benzin sonunda yasaklandı. Bu süre zarfında, motor verimini artırmak için katalitik konvertör devreye girdi. Böylece, Miramontes yeni bir kimyasal süreç geliştirmeyi amaçladı. Krom, bakır ve nikel ile karıştırılmış gamma alümina ile seramik kullanarak araştırmasını geliştirdi. Bu 1996 yılında ona başka bir patent kazandırdı.

1962’de Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kontraseptif kullanım için noretindronu onayladı.

Daha önce de belirtildiği gibi, hormonların enjekte edilmesi gerekiyordu. Doğru kullanıldığı takdirde etkinliğinin neredeyse yüzde 100 olduğunu kanıtladı.

Miramontes, diğer klinik olarak yararlı hormonların yanı sıra noretindron üzerindeki varyasyonları düzeltmeye ve yeniden şekillendirmeye devam etti. 1970’lerin başlarına gelindiğinde, bu ona bir düzine patentten daha fazla kazandırdı ve 1980’lerden 2004’e kadar ve ötesinde insanlığa katkılar için çeşitli ödüllerle tanındı. Örneğin, 1985 yılında, bilimler ve sanatlar için “Estado de México” madalyası verildi. Aynı yıl, Nayarit Devleti tarafından onurlandırıldı ve akademik olarak Tepic Teknolojik Enstitüsü tarafından kabul edildi. Bir yıl sonra, Meksika’nın Kimyada Ulusal Ödülü’nü aldı. 1992 yılında Tepic’teki bir hastane “Luis Ernesto Miramontes Cardenas Hastanesi” olarak değiştirildi ve 1994’te Nayarit’in “Amado Nervo” Madalyasını kazandı.

21. yüzyılın başında, bir grup Nobel ödülü, son 2000 yılın en önemli icatlarından biri olarak oral kontraseptif olarak adlandırıldı. Bundan kısa bir süre sonra Norethindrone’nin 50. yıldönümünde Miramontes ve Tesbih, UNAM ve Meksika’nın Sağlık Bakanlığı tarafından ödüllendirildi. 2004 yılında, Birleşik Krallık’ın Mühendislik ve Teknoloji Kurulu komitesi Miramontes’in noretindronunu tüm zamanların en önemli 20. icadı olarak seçti.

329 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!