Kyriacos Costa Nicolaou

Kyriacos Costa Nicolaou

K. C. Nicolaou, 5 Temmuz 1946’da Kıbrıs’ta Karavas’ta dünyaya geldi ve 18 yaşına kadar burada kaldı. 1964 yılında, üniversiteye girmeye hazırlandığı zamanlarda, İngilizce eğitimi almak için İngiltere’ye gitti. Londra Üniversitesi’nde kimya eğitimi aldı.

1973-1976 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Columbia Üniversitesi’nde Thomas J. Katz ile ve Harvard Üniversitesi’nde ise Elias James Corey iledoktora sonrası eğitimi gördü. 1976’dan 1989’a kadar Pennsylvania Üniversitesi’nde Kimya Profesörü Rodos Thompson danışmanlığında Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 1989 yılında California Üniversitesi’nde Kimya Profesörü olarak görev yaptı.

Daha sonra Harvard Üniversitesi’nde 1973-1976 yılları Jr.’da Columbia Üniversitesi’nde doktora sonrası öğrencisiydi.

Nicolaou’nun çalışma grubu organik kimya alanında, metodoloji geliştirme ve toplam sentez araştırmaları ile aktiftir. Taxol ve vankomisin gibi doğada bulunan birçok karmaşık molekülün sentezinden sorumludur. Grubunun Taxol’a giden rotası, 1994’te Robert A. Holton’un bir senteziyle aynı zamanda tamamlandı. Taxol’ün yapısal karmaşıklığı ve güçlü anti-kanser aktivitesi nedeniyle ulusal haber medyasının dikkatini çekti.
Profesör Nicolaou’nun araştırma grubu, çoğu zaman karmaşık biyolojik komplikasyonları olan kanser ilacı Taxol’ü, üantibiyotik Vankomisin ve nörotoksin  Brevetoksin B gibi birçok karmaşık bileşiği sentezlemiştir.

Diğer sayısız ödülün yanı sıra Profesör Nicolaou, 2016 yılında Kimya dalında Wolf Prize, 1993 yılında American Chemical Society (ACS) tarafından Sentetik Organik Kimyada Yaratıcı Çalışma için ACS Ödülü, 1999’da Yamada-Koga Ödülü, Nagoya Altın Madalyası 2001 yılında Nagoya Üniversitesi, Organik Kimya Bölümü, 2005 yılında ACS AC Cope Ödülü ve birkaç onur derecesine sahip olmuştur.

180 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!