Mahkemede Adli El Yazısı Uzmanlarının Tahminlerine Güvenilebilir mi?

Adli el yazısı uzmanları birkaç yazı satırının kökenini belirlemek veya belirli bir kişinin bir cümle yazıp yazmadığını tanımlamak için mahkemeye çağırılırlar.

Bilimsel ve adli kurumlar bu uzmanlara giderek halk içinde elyazısında belirli bir elyazısı özelliğinin ortaya çıkma ihtimalinin belirtilmesini istemektedirler. Yeni bir çalışmaya takiben, araştırmacılar mahkemelerde deneyime dayalı olasılık oranlarını kanıt olarak kullanırken uyarıcı bir yaklaşım sergilemelerini tavsiye ediyorlar. Avustralya New South Wales üniveresitesinden Kristy Martire önderliğindeki bu araştırma, Springer’s Psyctonomic Bulletin and Review de yayınlandı. Martire ve meslektaşları, elyazısı uzmanlarının Amerikalıların el yazılarında belirli özelliğin sıklığını tahmin edip edemeyeceklerini incelemek için yola çıktılar.

Onlar onsekiz elyazısı uzmanı ve daha önce hiç eğitim veya deneyime sahip olmayan 77 kişiyi işe aldılar. ABD den olmayanlar , Avustralya, Kanada, Hollanda, Güney Afrika ve Almanyadandı ve bütün katılımcılara henüz kamuya açıklanmamış olan elyazısı özelliklerinin yakın zamanda derlenmiş olan veritabanından incelenmesi için örnek verildi. Örnekler, ABD yetişkin nüfusunun el yazı özelliklerinin sıklığını istatistiksel olarak tahmin etmek için kullanılan, ABD ulusal Adalet Enstitüsü tarafından desteklenen bir veri tabanından geldi. Bu  veri tabanının kullanımıyla uzmanların yanısıra ABD katılımcılarının ve dünyanın farklı bölgelerinden insanların performanslarını karşılaştırabilirler. Araştırmacılar uzmanların genel el yazısının yazılmasında belirli el yazısı özelliklerinin ne sıklıkla meydana geldiğini tahmin etmede tecrübesiz adaylara göre çok az olarak iyi olduklarını buldu ama tam doğrulukla bunu yapamadılar.

Buna rağmen, el yazısı uzmanları tarafından verilen tahminler, bir bilgi ve beceri düzeyini yansıtır. Sonuçlar ABD uzmanlarının, el yazısı örneklerinin sıklığını tahmin etmesinde dünyanın diğer bölgelerinden gelen meslektaşlarına göre daha iyi olduğunu gösterdi. Martire: ‘’ Uzmanlar için bile genel hata oranı, tahminlerinin mahkemelerdeki sunum için yeterince güvenilir olup olmaması hakkında sorular sormak için yeterlidir’’ demiştir.

Kaynak : phys.org

775 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!