Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

Makyaj Yapmak Kadınlara Güven Veriyor ve Aynı Zamanda Daha Akıllı Hissettiriyor

Yakın zamanda yapılan yeni bir araştırmaya göre, makyaj yapmanın kadınları daha akıllı hissettirdiğini belirtti. Hatta güvenini arttırmalarına bile yardımcı oluyor.

Chieti, İtalya Üniversitesi’nden araştırmacılar ve ABD Harvard Tıp Fakültesi, makyaj ile ilgili araştırma projesini gerçekleştirdi. Ekip araştırma yaptıkları çalışmayı 186 kız öğrenci ile gerçekleştirdi. Özellikle, hepsi lisans öğrencilerindendi ve araştırma ekibi aralarında “ruj efekti” ni anlamaya çalıştı.

Bu “ruj efekti”, bir kadının makyaj yaparken ve fiziksel olarak daha cazip hissettiğinde kendine güvenini artıran yaygın bir psikolojik fenomendir. Kadınların benlik saygısı, kişilik ve tutum duygularına sahip olmalarına yardımcı olur. Huffington Post’un bildirdiğine göre, önemli olan şey ise öz saygısında bir iyileşme veya gelişme, bilişsel yetenekleri artırmaya yardımcı oluyor.

Geçmişteki araştırma çalışmaları, pozitif duyguların akademik performansın gelişmesine yardımcı olduğunu belirtti. Makyaj takımı ile ilgili bu çalışma, öz saygısında olumlu bir artışın benzer etkiyi getirebilecek olup olmadığına bakmaya çalıştı. Araştırmacılar lisans öğrencilerini çeşitli gruplara ayırdı. Öğrenciler genel bir psikoloji ders kitabından çoktan seçmeli sorular içeren bir dizi testi tamamlamışlardı.

Öğrenciler bu soruları cevaplamak zorundaydı. Testten önce, araştırma ekibi belirli bir grubun öğrencilerine makyaj yapmak istedi. Başka bir grubun öğrencileri “olumlu müzik alıntısı” nı dinledi ve son grup bir insan yüzünün taslağını boyadı.  Araştırma ekibi, makyaj yapanların etkilerini keşfetmek için testi gerçekleştirdi.

Araştırma ekibi, makyaj yapan öğrencilerin diğer grupların öğrencilerine göre daha iyi performans göstereceğini düşünüyordu. Bunun öğrencilerin olumlu duygularını en fazla etkileyeceğini düşünüyorlardı. Testlerin sonuçları, müziği duyan öğrencilerin bilişsel performans üzerine iyi sonuç aldıklarını ortaya koydu.

Ancak, makyaj yapan öğrenciler olumlu müziği duyan öğrencilerden daha iyi performans gösterdi. Bulgular popüler Cogent Psychology dergisinde bulunmaktadır. Araştırmacılar, yalnızca daha iyi test sonuçları getiren makyaj olmadığını belirtti, ancak bulgular bazı yeni bilgiler verdi.

Bondi Beauty, araştırmacıların testten sonra katılımcılara gerçekte ne kadar güzel oldukları konusunda kendi raporlarını vermelerini istediğini bildirdi. Makyaj yapan katılımcılar, diğer katılımcılara kıyasla güzellik konusunda daha yüksek bir algılama bildirdiler. Bu, yapılan makyajın bir kişinin bilişsel performansı üzerinde olumlu etkiler yaratabilecek öz saygısı hakkında daha iyi bir anlam sağlayabileceğini gösterir.

Elde edilen bulgulara göre makyaj yapmanın, bilişle etkileşime giren benlik saygısını arttırdığı açıktır. Araştırmacılar şimdi daha fazla araştırma yapmayı hedefliyorlar. Makyajın, bilişsel performans üzerinde uzun süreli etkiler getirip getirmediğini görmeye çalışmalıdırlar.

Kaynak : sciencetimes.com

1.146 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!