Palm Yağı, Döküldükten Sonra Hong Kong Plajlarından Toplanarak Geri Dönüşümlü Hale Getirildi ve Yakıt Haline Dönüştürüldü

Hükümetin, 211 ton stearin’den bir miktar toplamak ve atık yağ geri dönüşümü için en az iki şirketle görüştüğü anlaşıldı ve yetkililer bunu doğruladılar.

Hükümetin Hong Kong plajlarından ve kıyı şeritlerinden topladığı palmiye yağı kütlelerinin büyük bir kısmı son iki haftadır geri dönüştürülerek, rafine edilecek ve nakliye yakıtı haline getirilecek.

Tseung Kwan de bulunan ASB Biyodizel, Çevre Koruma Dairesinin bitkisel yağ atığının bir bölümünü fabrikasına getirtmiş olacak  ve biyodizele dönüştürülmesine yardımcı olacak.

Çarşamba günü, bir departman sözcüsü toplanan palmiye stearinin “nemli bir ortamda kolayca bozunacağını” söyledi. Daha önce iki yerel biyodizel şirketine kendileri için geri dönüşümlü palm stearin toplanıp mümkün olan en kısa sürede biyodizel ya da diğer geri dönüştürülmüş ürünlere dönüştürmek için girişimde bulunduğunu da ekledi. Yakıldığında, biyodizel, benzin ve mazot yerine daha düşük sera gazı yayar.

Gönüllüler hükümetin palmiye yağı dökülmesindeki iyimserliğini gülünç buluyor ve Hong Kong plajlarını temizliyor.

Şirket, biyodizel satışından elde edilen kârların çoğunun çevre gruplarına gideceğini belirtti. Bazı kaynaklar , toplanan hurma yağı miktarının sadece bir kısmının geri dönüşüm için uygun olacağını söyledi. Bazıları kontamine olmuştu ve katı atık depolama alanına koyuldu.

Panama’ya kayıtlı  Singapurlu konteyner gemisi Kota Ganteng’in ve Japon malı kimyasal tanker Global Apollon’la çarpışmasının ardından, en az 1000 ton palmiye yağı stearini bu ayın başlarında Hong Kong yakınlarındaki sulara sızdırıldı.

Hong Kong yetkilileri olayı iki gün sonra duydular. O zamana kadar, stearin kütleleri kentin güney kıyılarında yıkamaya başlamış ve 13 halk plajı kapanmaya başlamıştı.

Kaynak : scmp.com

652 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!