Mantarlardan Elde Edilen Enzimlerin Kimyasal Sentezi Basitleştirmesi

Mantarlardan Elde Edilen Enzimlerin Kimyasal Sentezi Basitleştirmesi

Delft Teknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları, mantarlardan elde edilen doğal enzimleri kullanarak bazı ilaçların, kozmetik ürünlerin ve tarım kimyasallarının sentezini daha basit, daha ucuz ve çevre için daha tehlikesiz hale getirdiler. Bulgularını yakın zamanda Nature Catalysis’e bildirdiler.

Biyoteknoloji Bölümü’ndeki Biyokataliz Grubu’ndan Dr. Frank Hollmann önderliğindeki ekip bu yeni yaklaşım ile seçici hidroksilasyon reaksiyonları gerçekleştirdi. Geleneksel kimya teknolojisinin kullanılmasıyla bu tür bir reaksiyonun gerçekleştirilmesi imkansız olmasa da oldukça zor. Bu reaksiyonların gerçekleştirilmelerini sağlayan katalizörler peroksijenazlar olarak adlandırılırlar.

Çalışmaları hakkında Hollmann, “Bu katalizörler kimya için cazip araçlar sunuyorlar. İşlevlerini yerine getirmeleri için sadece hidrojen peroksit (H2O2)’e ihtiyaç duyduklarından kullanımları basit. Ancak yüksek miktarda H2O2’nin enzimleri öldürebilmesi önemli bir soruna neden oluyor. Bu durum havadaki oksijenin kontrollü olarak indirgenmesiyle aşılabilir. Bu şimdiye kadar çevresel, ekonomik ve ahlaki açıdan tartışılır olan glikoz gibi diğer değerli yardımcı substratları gerektirdi. Artık bu yardımcı substratları görünür ışığı kullanarak saf su ile ikame edebiliriz,” dedi ve ekledi, “Sudan H2O2 üretimi için görünür ışığa dayanıklı katalitik su oksidasyonunun kullanılabileceğini gösterdik ve bu da peroksijenazı katalitik olarak aktif hale getirdi. Bu kavramın büyük ölçekli bir uygulama için muazzam bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.”

Kaynak : phys.org

742 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!