Meme Kanseri ile Mücadelede Daha Etkili Terapilere Doğru

Meme Kanseri ile Mücadelede Daha Etkili Terapilere Doğru

Meme kanseri, İtalya’da ve dünyada, kadınlarda en sık rastlanan kanserlerden biri. Ancak, günümüzde sayısal simülasyonlar yoluyla daha seçici ve etkili ilaçlar tasarlamak mümkün gibi görünüyor.

Yeni bir çalışma, kadın hormon sentezinde yer alan önemli bir farmakolojik hedefi aktive eden mekanizmaları, deneysel yaklaşımların sınırlarını aşarak detaylı bir şekilde analiz etti. İtalyan Kanser Araştırma Merkezi (AIRC) tarafından finanse edilen ve Physical Chemistry Letters Dergisi’nde yayımlanan araştırma, protein içinde kadın hormonlarının sentezlendiği proteinin kalbi gibi etkin bölümlere ulaşmak için farklı şekil ve boyutlardaki moleküllerin aynı yolları izlediklerini gösterdi.

Bellinzona Biyotıp Araştırma Enstitüsü’nden Jacopo Sgrignani ile beraber yürüttükleri bu çalışmanın ilk yardımcı yazarı ve CNR-IOM / SISSA araştırmacısı Alessandra Magistrato, “P450 sitokromları, farklı hormonların ve ilaçların metabolizmalarında önemli rol oynayan enzimlerdir.” diyor. ” Özellikle meme ve prostat kanserinin tedavisinde önemli farmakolojik hedeflerdir. Bu enzimlerin, zorlu erişim kanalları vasıtasıyla ulaşılabilen ve gerçek işlevi henüz bilinmeyen gizli bir aktif bölgeyle karakterize edildiklerini uzun zamandır biliyoruz. Aromatazı, Sitokrom P450 ailesinin bir prototipi olarak seçtik ve şekil, büyüklük ve hidrofobiklik-suyla etkileşime girme eğilimi- bakımından farklılıklar gösteren iki molekülün erişim yollarını karşılaştırdık.”

Aromataz, kadın seks hormonlarının sentezinden sorumlu olan ve aşırı üretimi meme kanseri gelişiminin nedenleri arasında yer alan enzimdir. CNR-IOM / SISSA’dan Alessandra Magistrato ve Bellinzona Biyotıp Araştırma Enstitüsü’nden Andrea Cavalli tarafından yönetilen ve Italian Switzerland Üniversitesi’nden Rolf Krause ile birlikte yürütülen araştırmada, meme kanserine karşı geliştirilmiş en son ilaçlardan biri olan bir aromataz inhibitörü, enzimin etki ettiği bir hormonla karşılaştırıldı.

“Atomik düzeyde süreçlerin gelişimini incelememize izin veren klasik moleküler dinamik simülasyonlar sayesinde, iki molekülün enerjisel görünümlerine bakılarak enzimin etkin bölgesine ulaşmak için tercih ettikleri erişim yollarını belirleyip karakterize edebildik. Şaşırtıcı bir şekilde, incelenen iki molekülün; şekline, boyutuna veya hidrofobikliğine bakılmaksızın her iki durumda da aynı iki kanalı tercih ettiklerini tespit ettik. Ayrıca, kritik noktalardaki farklı P450 sitokromları arasındaki benzerlik, bu özelliğin enzimatik ailenin tamamında ortak olabileceğini düşündürmektedir.”

Araştırmacı,”Bunlar deneysel olarak doğrudan gözlemlenemeyen, ancak daha seçici ve etkili ilaçların geliştirilmesi için hayati önem taşıyan sonuçlar” diyerek sözlerini tamamlıyor. Çalışma, meme kanseri ile mücadele için kansere karşı yeni ilaçlar tasarlamak, sentezlemek ve test etmek için İtalyan Kanser Araştırma Merkezi AIRC tarafından Alessandra Magistrato’ya finanse edilen ” My First AIRC” projesinin bir parçası.

Kaynak : medicalxpress.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …