Mercedes, Emisyon Endişeleri Üzerine 3 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Mercedes, Emisyon Endişeleri Üzerine 3 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Son 6 yıl içerisinde Büyük Britanya’da satın alınan neredeyse her yeni Mercedes-Benz marka dizel araç, emisyon performanslarının geliştirilmesi için geri çağırılıyor.

Araçları üreten Almanya merkezli Daimler Şirketi, azot oksit salınımını azaltmak için alınacak olan ve şirkete yaklaşık 220 milyon €(~ 910 milyon TL)’ya mal olacak olan tedbirin araç sahiplerine bir masraf çıkarmayacağını açıkladı.

Çalışma, dizel motora sahip olan neredeyse tüm araçların -2011 yılında yürürlüğe giren- Euro 5 standardını ve mevcut Euro 6 standardını karşılamasına ilişkin olarak uygulanıyor.

Firma kaç adet Büyük Britanyalı araç sahibinin bundan etkilendiğini açıklamadı, ancak Almanya’dan 1 milyon ve Avrupa’nın geri kalan kısmından 2 milyon aracın geri çağrıldığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl, Büyük Britanya’da 170000 yeni Mercedes-Benz otomobili kayda geçti.

2015 yılının eylül ayında Volkswagen, Amerika’daki 482000 aracının -çevre testine tabii tutulduğu sırada motoru daha çevre dostu bir moda aldığı hileli yazılım ile donatıldığını kabul ettiğinden beri dizel emisyonları detaylı bir inceleme altına alındı.

Alman üretici, Büyük Britanya’daki yaklaşık 1,2 milyon araç da dahil olmak üzere dünya çapında 11 milyon aracının etkilendiğini açıkladı.

2016 yılı nisan ayında yayınlanan bir hükümet raporu, Büyük Britanya’da satılan dizel araçların resmi testlerde kullanılan yasal limitlerden ortalama 6 kat fazla azot oksit açığa çıkardığını göstermiştir.

Daimler’in yönetim kurulu başkanı ve Mercedes-Benz’in başkanı Dieter Zetsche, “Dizel motorlar konusundaki toplumsal tartışma -özellikle müşterilerimiz için- belirsizlik yaratıyor. Bu sebepten dizel araç sürücülerine güvence vermek ve dizel teknolojisine olan güveni sağlamlaştırmak için ilave ölçümler yapmaya karar verdik,” demiştir.

“Son derece önemli bir özellik olan düşük karbondioksit emisyonlarından dolayı dizel motorların sürücü sisteminin değişmez bir elemanı olmaya devam edeceğinden eminiz.”

Kaynak: theguardian.com

205 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!