Mısır ve Kimya Sektörü

misir ve kimya sektoru

Sisi darbesi nedeniyle gerilen ekonomik ilişkilere rağmen, Türkiye temmuzda Mısır’a yüzde 91’lik artışla 115 milyon $’ lık kimya ürünü sattı. Mısır bu ihracatla adeta kendi ambargosunu delmiş oldu. Mısırlılar, Türkiye’den en çok ambalaj ve mineral yakıt aldı.

Mısır’daki darbe sonrası işbaşına gelen yeni yönetimle Türkiye arasında yaşanan siyasi gerilim Mısır gümrük kapılarında Türk mallarının engellenmesiyle sonuçlanmıştı. Uyguladığı ambargolarla tekstil, gıda ve turizm gibi pek çok sektörü mağdur eden Mısır, Türkiye’den yaptığı kimya ihracatıyla adeta kendi ambargosunu deldi.  Temmuz ayında Mısır’a yapılan kimya ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 91 artışla 115 milyon dolara çıktı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Mısır’ın Türkiye’den daha uygun koşullarda kimya ürünü alacağı ülke olmadığına dikkat çekerek, “Mısır bizim için en önemli pazarlardan biri. Son yıllardaki siyasi gelişmeler Türkiye’yi ticari anlamda zor durumda bıraktı. Ama ihracatçılarımız bu pazara ulaşmak için elinden geleni yapmaya devam etti” diye konuştu.

Üçüncü Sektör Oldu

Kimya sektörü, temmuz ayında 1 milyar 326 milyon dolarla otomotiv ve hazır giyimin ardından üçüncü sırada yer aldı. Sektörün en fazla ihracat yaptığı ülke yüzde 91 artış ve 115 milyon dolarla Mısır oldu. Ocak – temmuz döneminde ihracat 9 milyar 313 milyon dolara ulaşırken, en fazla ihracat Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapıldı. Bu ülkeleri Almanya, İtalya, Suudi Arabistan, İspanya, İran, Malta ve Azerbaycan-Nahcivan takip etti. Öte yandan Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin ihracatında ise azalmalar yaşandı.

İran da çok iyi bir partner olabilir

Son dönemin önemli gelişmelerinden İran’a uygulanan ambargonun kalkması konusuna da değinen Akyüz, “İran, Türkiye’ye çok iyi bir partner olabilir. Kimya sektöründe katma değeri en yüksek ihracat yaptığımız ülke İran. Kilogram başına 3.42 dolar ihracatımız var. Bir numaralı pazarımız Mısır’a ise 0.68 dolardan ihracat gerçekleştiriyor” ifadesini kullandı.

Kaynak : aksam.com.tr

748 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!