Kimyayı Hissedebiliyor musunuz?

Kimyayı Hissedebiliyor musunuz

Fotoğraf: İnsanlar farklı bir çok kimyasalı yüzeylerinden el yordamıyla ayırt edebilirler.

Çoğumuz birbirine benzer sadece en üst katmandaki molekül tabakasında farklı olan  iki yüzeyi ayırt edebileceğimizi tahmin edemeyiz.Fakat bu da tam da; Amerikalı bilim adamlarının gösterdiği noktadır.

İnsan gözlem konuları hidrofobik ve hidrofilik bölgelerin ayırt edilebilmesini sağlar.

San Diego  Californiya Üniversitesi’nden Darren  Lipomi  ve ekip arkadaşları silikon levhalar alıp, silanize (hidrofilik) ve oksidize (hidrofobik) yüzeyler eldesi için tepkimeye sokulur. Ve  katılıcılara parmaklarını 3 ayrı örnek üzerinde;  kendisi ,diğeri ve farklı bir yapı üzerinde  gezdirmeleri ve değişik  olanı ortaya çıkartmalarını istenir. İnsanlar ,sadece serbest araştırmalar yapıldıkça yüzeyler arasındaki farklılığı anlamayıp, ASCII alfabesindeki karakterleri ,bir yüzey üzerinde hidrofobik ve hidrofilik bozyap gibi dizelerinin oluşturulduğu başka bir deneyde “Lab” kelimesini de okuyabiliyorlardı..

Lipomi ;bu çalışma ; psikoloji alanlarını ,özellikle de psikofizik , malzeme bilgisinin ışığında iletişim ve temas mekaniği ile birbiriyle buluşur diyor..Şu ana kadar insanların duyarlılığı, topografik yapısı ve yüzeyin kaba olan yapısı üzerine hedeflenmişti. Dikkatler henüz pek yakında yüzey kimyasallarına döndü. İsveç Stockholm KHT Teknoloji Enstitüsü’nden; ekibi benzer bir konu üzerine araştırma yapan Mark Rutland, bunun dokunsal tanı bozyapının bir sonraki parçası olduğuna dair hem fikir..

O zaman insanlar yüzey kimyasını nasıl ayırt edebilirler? Tabii ki,yüzeyin kaba olmasının yanı sıra ,yüzeyin sürtünmeli olması da farklılık yaratabilir. Lipomi ve ekip arkadaşları özellikle yüzey kimyasını ayırt edebilmemiz için ,bir mekanizma olarak gıcırdatan bir kapıyı andıran  sürtünme doğal olayını  vurguladı.

Model olarak ; silikon içeren bir polimer  parmak şeklinde baz alındı.Araştırmacılar ,parmakların yüzey üzerinde gezdirilmesi ile kuvvet ve hızı, içeriğinde bulunan yapılara göre analiz ettiler. Sonuç olarak insanların ,bu kombinasyonların kuvvetleri ve hızlarının yüzey kimyasını ayırt etmek için sıkışıp kaldığını belirttiler.

Lipomi ve meslektaşları buldukları ile ilgili hırslı planları var.Elektronik ve mekanik yapılandırılabilir malzemeden oluşan ve kullanıcılara tuttukları objeyi hissedebilecekleri eldiven tasarlıyorlar. Diğer kullanım  alanları ;robotik ameliyatlarda ve  prematür bebeklerde uygulanabilecek  inkübatörlerle sınırlı dokunma hissi uyandıran cihazları içermektedir.

Kaynak : chemistryworld.com

411 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!