MIT: COVID-19 Testi İnsanların Kendilerini Her Gün Test Edebilecekleri Kadar Ucuz Bir Hale Getirilebilir mi?

MIT: COVID-19 Testi İnsanların Kendilerini Her Gün Test Edebilecekleri Kadar Ucuz Bir Hale Getirilebilir mi?

STOPCovid adlı test, 30 dakika ila 1 saat arasında sonuçlanmaktadır.

COVID-19 testi insanları güvende tutmanın ve virüsün yayılmasını durdurmanın çok önemli bir parçasıdır. Ancak bunu başarmak genellikle karmaşık bir süreçtir.

MIT tarafından geliştirilen yeni bir test, insanların kendilerini her gün test edebilecekleri şekilde daha etkili ve ucuz bir yol vaat ediyor. MIT ve Broad Institute of MIT and Harvard’daki araştırmacılar Washington Üniversitesi, Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi, Brigham & Kadın Hastanesi ve Ragon Enstitüsü’ndeki meslektaşlarıyla bir araya gelerek COVID-19 için CRISPR tabanlı bir teşhis hazırladılar. STOPCovid adını verdikleri test, 30 dakika ila 1 saat arasında sonuçlanmaktadır.

Teşhis üzerinde çalışan MIT McGovern üyesi Omar Abudayyeh, “İnsanların kendilerini her gün test etmesini sağlayarak salgını yavaşlatabiliriz, ancak bu durumun bir parçası olabilmek için daha hızlı testlere ihtiyacımız var” dedi.

Araştırmacılar STOPCovid’i 402 hasta üzerinde (202’si pozitif, 200’ü negatif) test etti ve testin COVID-19 için PCR testleri ile belirlenen pozitif vakaların %93’ünü tespit edebildiğini buldu. Ayrıca, test herhangi bir laboratuvar ekipmanına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilecek kadar basittir.

Bunun nedeni, araştırmacıların hastanelerde, eczanelerde, huzurevlerinde ve okullar gibi birçok toplu yaşam alanlarında kolaylıkla uygulanabilecek bir test yapmayı amaçlamasıdır. MIT Biyomühendislik Bölümü yüksek lisans öğrencisi ve makalenin baş yazarlarından biri olan Julia Joung, “STOPCovid’i her şeyin tek bir adımda yapılabilmesi için geliştirdik” dedi.

“Tek bir adım, testin potansiyel olarak uzman olmayan kişiler tarafından laboratuvar ortamlarının dışında yapılabileceği anlamına gelmektedir.”

Ekip, sürecin daha da basit bir hale getirilebilmesi için STOPCovid’i şu anda tükürük örnekleriyle denemektedir.

Broad Institute’nin ve makalenin uzman yazarı Feng Zhang, “Amaç, bu testin kullanımının daha kolay ve daha hassas bir hale getirilmesidir, böylece birinin virüsü taşıyıp taşımadığını olabildiğince erken anlayabiliriz” diyerek özetledi.

Kaynak: interestingengineering.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ses Dalgaları, İlaç Dağıtımında ve Akıllı Malzemelerde Yeni Gelişmelere Güç Veriyor

Fotoğraf-1 : Patentli ‘Respite’ nebülizörü, ilaçları akciğerlere hassas bir şekilde iletmek için yüksek frekanslı ses …