Çelik Tank Kaplamalarına Nanokompozit Çözümler

Çelik Tank Kaplamalarına Nanokompozit Çözümler

Çelik Petrol Tanker Kamyonları için PDMAS / Titanyum dioksit (TiO2) Epoksi Hibrit Bazlı Nanokompozit Kaplama

Yeni bir çalışmaya göre, tanker kamyonlar için korozyon önleyici, kendi kendini onaran, mekanik, kimyasal ve UV dayanımlı  bir kaplama geliştirildi.

Nanokompozit kaplamalar, çeşitli ağır koşullarda üstün dayanıklılık sergileyen yeni malzemeleri sağlayarak, başta çelik petrol  kamyonları olmak üzere petrol sektöründeki metal yüzeylerin işlenmesinde stratejik bir rol oynamaktadır.

Bu çalışmayı açıklayacak olursak, titanyum dioksit nanopartiküller (TNP) basit bir sol-jel metoduyla üretildi ve poliamin kürlenmeli epoksi kaplamalar için çok fonksiyonlu bir modifiye edici olan  poli-dimetilaminosilokzan (PDMAS) ile karıştırılarak PDMAS/TiOnanokompozit üretildi. Modifiye edilmemiş sıradan epoksi kaplamalara karşı  yüzeyi PDMAS/TiOmodifiyeli epoksi kaplamalı  filmlerin  antikorozif performansı, hızlandırılmış tuz testiyle incelendi.

Üstün Özellikleri

Bu kaplamaların mekanik dayanımları adezyon (yapışma), abrazyon (aşınma) ve bükme testleri incelenmiştir. Kimyasal dayanıklılığı su ve çözücü daldırmayla kontrol edilmiştir. Son olarak, floresanlı UV radyasyonunun kontrol edilen epoksi kaplamalı filmler üzerindeki etkisini göstermek için UV dayanım testi gerçekleştirilmiştir.

Elde edilen sonuçlar PDMAS/TiO2 epoksi hibrid nanokompozit kaplamanın üstün korozyon önleyici, mekanik, kimyasal, elektriksel, termal ve UV direnç özellikleri gösterdiğini  ortaya çıkarmıştır.(Şekil:1)

Çelik Tank Kaplamalarına Nanokompozit Çözümler

Şekil 1 :     a) Modifiye edilmemiş normal epoksi kaplama       

                  b) Modifiye PDMAS/TiO2 epoksi nanokompozit kaplama

Çalışma Progress in Organic  Coatings dergisinin Eylül 2020 tarihli 146.sayısında yayınlanmıştır.

Kaynak : sciencedirect.com

Makale :  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0300944020300771

153 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!