Moleküler Çöp Öğütücüsü Genom Paketlemede Bir Görev Sahibi

Moleküler Çöp Öğütücüsü Genom Paketlemede Bir Görev Sahibi

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden yeni araştırma, 13 Ekim’de The Journal of Biological Chemistry’de yayınlandı. Hücrelerdeki proteinleri yıkan temel kompleks bir protein olan proteazomu keşfetti. Proteazom, çekirdek içindeki DNA sürüsünü doğrudan düzenleme şeklinde beklenmedik bir özelliğe sahiptir.

Proteazom, proteoliz olarak isimlendirilen süreçte degredasyon için birleştirilmiş hücre proteinlerini bozar. Proteozomda fonksiyon bozukluğu; fizyolojik sistemin bir çok hastalığında bağışıklık, sinir, ve kardiyovasküler sistemlerden vücudun eskiyen proseslerine kadar gözlemlenmiştir.Proteazom, proteoliz içermeyen ilave fonksiyonları yerine getirebilir.

DNA, çekirdeğin içinde bulunan kromatin olarak isimlendirilen proteinle, çekirdeğin içindeki kompleksleri düzenler. Genellikle kromatini paketler, DNA’nın  kopyalamasına izin verir ve genleri gösterir.

Daeyoup Lee’nin laboratuvarından mezun bir öğrenci olan Haggu David Seo, baş hücre kullanma tecrübelerinde genomun bazı parçalarında heterokromatin formuna neden olmuş proteazomu buldu. Fakat bu dönüşümün diğer bölgelere yayılmasını durdurdular. Şaşırtıcı bir şekilde kromatin üzerinde proteazomun etkilerini açıklığa kavuşturan protezomlardaki mutasyonlar, proteoliz üzerinde etkiye sahip değildir. Bu durum proteazomun, proteoliz dışında bir etkinlik yoluyla heterokromasyonu etkilediği anlamına gelmektedir.

Seo” Proteazomun protein üzerinde baskı kurulabilir, proteinlerin yer değiştirmesine eğilip bükülmesine sebep olabilir.”dedi. “Ayrıca inanıyorum ki proteazom heterokromatin için zırh rolü oynayan proteinleri fiziksel olarak değiştirebilir. Nasıl olabileceği hakkındaki düşüncem budur.”diyerek sözlerini tamamladı.

Heterojen kromozom oluşumu ve yaygınlığı epigenetik alanda ilgi çekicidir. Çünkü bir jenerasyondaki hücrelerin kromasyon halindeki değişiklikler imkan dahilinde gelecek jenerasyona aktarılabilecek.

Seo “Proteazom, epigenetik program kalıtım üzerinde bazı etkiler yapmalıdır çünkü heterokromatinin yayılması gibi davranıyor.”dedi. “Gerçekten nasıl çalıştığından emin değilim çünkü yapabileceği bir çok yol var fakat epigenetik programlama üzerinde bazı etkilerin kullanılabileceğine eminim.”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Şuan için takım, fare ve insan hücresi içeren baş organizmada heterokromatini proteazomun nasıl düzenlediğini anlamaya odaklanıyor.

Lee” Proteazom; degradasyon özellikli proteine nazaran vücudumuzdaki her proteine sanal olarak bağlanabiliyor.”diyor ve “ Çalışmalarımızın bu proteinlerin neler yapabileceğine göz attığımıza inanıyoruz. Proteazom özelliklerini inceleme, nörolojik hastalıklar ve kanser gibi çeşitli hastalıkları tedavi edici stratejileri geliştirmeye kesinlikle yardımcı olacaktır.” Diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak : phys.org

35 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!