Morris Travers

Morris Travers

Morris Travers, Sir William Ramsay ile birlikte çalışarak ksenon, kripton ve neon elementlerinin keşfinde rol oynamış İngiliz kimyagerdir.  Az bulunur gazlarla yaptığı çalışmalar kendisine bilimsel alanda Rare gas Travers ismini kazandırdı. Travers aynı zamanda Indian Institute of Science’nin de kurucusudur.

Hayatı

Londra’nın Kensington bölgesinde 24 Ocak 1872’de doğdu. Babası steril cerrahi teknikleri geliştiren bir cerrah olan William Travers’tir. Bu başarısı sayesinde Fellowship Royal College of the Surgeons üyesiydi. Annesi Anne Pocock’tu. Travers eğitimine İngiltere’nin Ramsgate kentinde, Blundell’s School’da başladı.

25 Ağustos 1961’de Gloucestershire, Stroud’ta öldü.

Kariyeri ve Çalışmaları

Üniversite eğitimine UCL’de (University College London) başladı. Burada William Ramsey ile tanıştı. Burada Ramsay’a yeni keşfettiği argonun ve helyumun özelliklerinin belirlenmesinde ve anlaşılmasında yardımcı oldu. Gazların incelenmesi ve araştırılması için birlikte mineralleri ve göktaşlarını ısıttılar fakat bir sonuç alamadılar. 1898 yılında sıvı havanın büyük bir miktarını saptadılar ve bu sıvı havayı ayrımsal damıtmaya tabi tuttular. Bu spektral analiz kriptonun sentezlenmesinde önemli rol oynadı. Kripton daha az uçucu yani daha yüksek kaynama noktasına sahipken, kaynama noktasının daha düşük olması özelliğiyle de neonu keşfettiler. Kriptondan daha az uçucu yani kaynama noktası kriptonunkinden daha yüksek olan ksinenonu da spektroskopik yöntemler sonucunda keşfettiler.

1904’te UCL’de profesör olarak görev almaya başladı. Aynı yıl Fellow of the Royal Society’e seçildi.

1901-1902 yılları arasında Ramsay Travers’e Hindistan’da bir bilim enstitüsünün kurulmasına dair tavsiyeler verdi, bunun üzerine Hindistan’daki Maisur kentinin hükümetinin ve Hint sanayici JN Tata’nın yardımlarıyla Bangalore’de bir enstitü kurdu. Ramsay Travers’ten daha sonra bu enstitünün başkanı olmasını istedi ve bunun üzerine Tarvers Indian Institute of Science’nin başına geçti. Bu enstitü başlangıçta Imperial College of Science and Technology2nin çizgisi doğrultusunda kurulmak istendi fakat Travers’in JN Tata ile yaşadığı bazı sebeplerden dolayı bu amaç gerçekleştirilemedi. Enstitü 1911 yılında organik kimya, genel kimya, uygulamalı kimya ve elektrik mühendisliği olmak üzere dört bölümle faaliyete girdi.

1.Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye döndü ve kariyerine Duroglass Limited’te cam üreterek devam etti.

1920 yılında F.W Clark ile birlikte yüksek sıcaklığa sahip fırınları, yakıt teknolojisini ve kömürlerin gaz haline getirilmesi gibi yöntemleri içeren ve Travers and Clark Ltd. adını verdikleri bir şirkette çalışmaya başladı.

1927 yılında Bristol’a Applied Chemistry’ e fahri profesör olarak geri döndü. O zamanlarda kriyojenik alanındaki çalışmalarına devam etti ve sıvı gazların sıcaklık ölçümlerini ilk kez doğru ve kesin bir şekilde gerçekleştirmeyi başardı. Ayrıca Avrupa’da deneysel sıvı hava santrallerinin kurulmasına öncülük etti.

Yayınları

 • 1893 – Kalsiyum karbitten asetilenin hazırlanışı (Proceedings of the Chemical Society, sayfa 15)
 • 1894 – Asetilenin metalik türevleri. I. Civali asetilit. (Journal of the Chemical Society, sayfa 264)
 • 1895 – Helyum, bazı minerallerin öncüsü. ( William Ramsay ve J. Norman Collie ile birlikte, Journal of Chemical Socety, sayfa 684)
 • 1896 ve 1897 – Helyum üzerinde bazı deneyler. (Proceedings of the Royal Socety of London, sayfa 60.449)
 • 1898 – Isıtılmış minerallerden, meteoritlerden ve benzerlerinden elde edilen gazların kaynağı. (Proceedings of the Royal Society of London, sayfa 64.130)
 • 1898 – Atmosferik havanın yeni bileşeni [Kripton] (William Ramsay ile birlikte, Proceedings of the Royal Socety of London, sayfa 63.405)
 • 1901 – Hidrojenin sıvılaştırılması. (Philosophical Magazine)
 • 1915 – Boronun, hidrojenin ve oksijenin bazı bileşikleri. (N. M Gupta ve R. C. Ray ile birlikte, London: H. K Lewis & Co. Ltd)
 • 1918 – Pota camlarının yakılması üzerine.
 • 1928 – Şehir gazları için kömürün tamamen gazlaştırılması.
 • 1934 – Kovalent bağ ve serbest radikaller üzerine yeni bir inceleme. (Transactions of Faraday Society
 • 1956 – Sir William Ramsay’ın hayatı.
1.172 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!