Mucizevi boyadan 30 milyon dolar gelir elde edilecek

mucizevi-boyadan-30-milyon-dolar-gelir-elde-edilecek

MKS DEVO, şu ana kadar tamamen ithal edilen ve denim kumaşlarda kullanılan siyah boya maddesinin üretimini yapmaya başladı.

Bu alanda ilk olan MKS DEVO, yüzde yüz yerli olarak üretimini yapacağı Sultan Black adlı boyayı başta Çin, Bangladeş ve Pakistan’a ihraç edecek. Firma, ilk etapta başlayacak olan bu ihracattan 30 milyon dolar bekliyor.

MKS DEVO Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, Bandırma Organize Sanayi Bölgesi’nde 2008 yılından bu yana faaliyette olan ve başta inşaat, deterjan, tekstil ve kozmetik sektörü için kimya maddeleri üreten firmalarının tamamen Ar-Ge odaklı çalıştığını belirtiyor. Korgün Şengün, birçok alanda patentli buluşları olan ve dünyanın pekçok ülkesine kimya alanında başta çevreye olan hassasiyeti esas alan yeni üretim teknolojilerini ihrac eden tek yerli bir kimya firması olduklarını dile getirdi.

Denim boyamada Sülfür Black adlı siyah rengi veren boyanın bugüne kadar ithal edildiğini, devreye alınan ilave tesisle artık tamamen yerli üretim olarak bunu pazara süreceklerini söyleyen Şengün, Çin ile rekabet etmek istediklerini dile getirdi. Aynı zamanda su tüketimi olmadan ve sıfır atıkla bu üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Korgün Şengün, ürüne “Sultan Black” adını verdiklerini söyledi.

Sektörle ilgili bilgi veren Korgün Şengün, Çin’in yılda 1.5 milyar metre, Hindistan’nın 1 milyar metre, Türkiye’nin ise 500 milyon metre denim kumaş üretiminin yanı sıra 2 milyar dolarlık denim ihracatı yaptığını ifade etti. Dünyada ise yılda 6 milyar metre denim kumaşa ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Korgün Şengün, ilk etapta bin ton kapasite ile üretimine başladıkları Sultan Black’in, yıllık ihtiyacı 500 ton olan Türkiye’ pazarının ihtiyacını karşılayacağını diğer 500 tonu ise ihraç edeceklerini belirtti.

Türkiye’nin en çok cari açığı kimya sektöründe verdiğini dile getiren Korgün Şengün, yılda 36 milyar dolar kimya ithalatına karşılık, 9 milyar dolar ihracat yapıyoruz, yeni regülasyonlar sayesinde bu konuda gelişme gösterebiliriz diyor.

12 patentli ürünü, 18 de patenti bulunan firma,  aylık 6 bin ton kimya ana girdisi üretiyor. 200 çalışanı bulunan MKS DEVO,  bu yıl Türkiye’nin en büyük 2’nci 500 şirketi arasına girmeyi hedefliyor.

Kaynak : haber7.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: