Mutfak Kaynaklı Plastik Atığınızı Azaltmanın 5 Basit Yolu

Mutfak Kaynaklı Plastik Atığınızı Azaltmanın 5 Basit Yolu

Mutfağınızdan çıkan tek kullanımlık malzemeleri yeniden kullanılabilir olanlarla değiştirmek ve her hafta atmanız gereken çöp ve geri dönüşüm miktarını azaltmak için kolay, pratik ipuçlarından bazıları şunlardır:

Küçük Değişiklik: Streç Film Yerine Balmumu Paket Deneyin

Balmumu paketler, plastik streç filmler (bazı durumlarda alüminyum folyo) yerine kullanılabilecek mükemmel bir malzemedir. Dokunulduğunda yumuşayan ve kendisine ve kabın kenarına yapışan balmumu içeren bir pamuktan yapılmıştır.

Büyük Etki

Bir endüstri grubuna göre 6 aylık bir dönem içerisinde neredeyse 80 milyon Amerikalı en az bir rulo plastik streç film kullanmıştır. Plastik streç filmler, yıpranmadan açması ve temizlemesi neredeyse imkansız olduğu için yalnızca bir kez kullanılabilir malzemelerdir. Geri dönüştürülemez oldukları için çöpe atılmaları gerekir ki bu da çevreyi kirletmesi ve yabani hayat için risk oluşturması demektir. Diğer yandan balmumu paketler, tamamen doğaldır, biyolojik olarak çözünebilirdir ve bahçenize gömülebilir ya da ateş yakarken kullanılabilirler. Hatta gıdayı plastikten daha etkili bir şekilde koruyarak çürümek yerine nefes almasını sağlar.

Küçük Değişiklik: Geleneksel/Alışılmış Süngerinizi Değiştirin

Çoğu bulaşık süngerleri plastikten yapılır, ancak bitkiden yapılan bulaşık yıkama süngeri ya da ovma pedi satın almak da mümkündür. Bunlar, plastik muadilleri kadar iyi çalışır ve sürdürülebilir kaynaklı odun hamuru, bambu, luffa, sisal ve diğer doğal malzemelerden yapılır.

Büyük Etki

Klasik bulaşık süngerleri ve naylon kıllı fırçalar biyolojik olarak parçalanmayan, geri dönüştürülemeyen ve çöp kutusuna atılması gereken sentetik malzemelerden yapılmaktadır. Amerika’da her hane yılda sadece iki plastik sünger atsaydı, çöplüklerde 250 milyondan fazla sünger olurdu. Doğal bir sünger seçerek, plastik kirliliği sorununa çözüm bulmuş olursunuz ve bu malzemeleri işiniz tamamen bittiğinde kompost olarak kullanabilirsiniz- bunların plastik olanlardan çok daha uzun kullanıldığını görebilirsiniz.

Küçük Değişiklik: Plastiksiz Bulaşık Deterjanı Satın Alın

Bulaşık deterjanları yerine kullanılabilecek tek kullanımlık plastik şişelerde satılmayan bazı ilginç yeni seçenekler bulunmaktadır. Bunlar jel konsantreler, toz deterjanlar ve katı sabun kalıplarıdır.

Büyük Etki

2019’da, küresel bulaşık deterjanı pazarı yaklaşık 18 milyar dolar değerindeydi – bu, yılda milyarlarca plastik şişe anlamına geliyor – ve plastiğin yalnızca %9’u geri dönüştürüldüğü için, tek kullanımlık plastikten mümkün oldukça vazgeçmek, iyi bir fikir gibi görünmektedir. Bazı jel konsantreleri biyolojik olarak parçalanabilen doğal balmumu paketlerinde gelir ve bir cam kavanozda veya eski deterjan şişesinde suyla karıştırılır. Toz deterjanlar ıslak bir sünger üzerinde çalkalanır ve bulaşıklar doğrudan ovulabilir; kağıt torbalarda yedek satın alabilirsiniz. Katı sabun blokları minimum ambalajla gelir veya hiç paketlenmez ve insanlar daha az kullanma eğiliminde oldukları için sıvı sabundan çok daha uzun süre dayanır.

Küçük Değişiklik: Yeniden Kullanılabilir Alışveriş Çantaları Kullanın

Alışverişe giderken kullanabileceğiniz birkaç kaliteli yeniden kullanılabilir alışveriş çantası satın alın. Meyve-sebzeleri koymak için küçük olanlardan, hepsini taşımak için de büyük boy olanlardan satın alabilirsiniz. Kolayca yıkanabilir olmasına dikkat edin.

Büyük Etki

Ortalama bir Amerikan ailesi yılda 1500 plastik poşeti eve götürür ve bu poşetler atılmadan önce yaklaşık 12 dk kullanılır. Plastik poşetlerin geri dönüştürülmesi zordur ve yaşamları tipik olarak çöp sahasında sonlanır. Daha iyi bir yaklaşım, yiyecekleri yeniden kullanılabilir bez torbalarda eve taşımaktır. Bir yaşam döngüsü analizi, yeniden kullanılabilir bir alışverişin karbon ayak izini tek kullanımlık plastiğinkinin altına indirmek için 52 kez kullanılması gerektiğini bulmuştur, ancak sınırlı sayıda tutar ve bunları iyi bir şekilde kullanırsanız bunu yapmak zor değil.

Küçük Değişiklik: Şişe Su Satın Almayı Bırakın

Şişe su satın almak yerine evden su taşımanızı sağlayacak, kaliteli, yeniden doldurulabilir su termoslarından satın alın.

Büyük Etki

Amerikalılar her gün ortalama 85 milyon şişe su satın almaktadır. Bu, 1,5 milyon ton plastik üretmek için yılda 17 milyon varil petrol kullanan ve çoğu kısa süreli ömründen sonra asla geri dönüştürülmeyen büyük bir endüstridir. Ayrıca bir şişe su üretmek için şişenin içerdiği su miktarından altı ila yedi kat daha fazla su gerekmektedir. Bu yüzden yeniden kullanılabilir olan şişelere geçmelisiniz.

Kaynak: treeHugger.com

328 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!