Nanopartiküller Daha Hızlı, Daha İyi İlaçlara İzin Verebilir

Nanopartiküller Daha Hızlı, Daha İyi İlaçlara İzin Verebilir

New York Eyalet Üniversitesi’nden Binghamton Üniversitesi’nde yürütülen yeni araştırmalara göre, altın nanoparçacıklar ilaçların daha hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmesine yardımcı olabilir.

Nanoparçacıklar, atomlardan daha büyük, ancak gözle görülebilenlerden daha küçük mikroskopik parçacıklardır. Bunlar, geniş yüzey alanı / hacim oranına sahip ve her yerde bulunan benzersiz yapıdadır. Binghamton Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Yardımcı Profesörü Amber Doiron tarafından yürütülen yeni bir araştırma, sağlığa ilişkin olarak bu nanoparçacıklara derinlemesine inceleyen kendi türünün ilk örneklerinden biridir. Doiron, “Nanoparçacıklar şu an bilim camiasında büyük bir araştırma alanına sahip, ancak insan sağlığına etkileri henüz iyi anlaşılmadı. Nanoparçacıklar benzersiz özelliklere sahipler ve bu nedenle birçok uygulamada kullanılmaktadırlar, yiyeceklerinizdedirler ve çevresel maruziyet yoluyla kan dolaşımınıza bulaşabilirler. Sonunda, dokulara veya görüntüleme ajanlarına ilaç vermeye yardımcı olmak için kullanılabilirler. Nanoparçacıkların insan hücreleri ile nasıl etkileşime girdiğini araştırmak istedik “dedi.

Doiron ve ekibi altın nanoparçacıklarının bir hücrenin sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Nanoparçacıkların hücreleri değiştirebildiklerini ancak parçacıkların çok özel bir boyutta olduklarını bulmuşlardır.

Doiron, “Nanoparçacıklar yaklaşık 20 nanometre olmalıdır, daha büyük veya daha küçük bir şey işe yaramadı” dedi.

Araştırmaları sonucunda, arterler veya damarlar çizen hücreler bu nanoparçacıklara maruz kaldığında, vasküler geçirgenlik değiştiğini buldu. Bu, potansiyel olarak daha etkili ilâç vermeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte araştırmacılar, nanoparçacıkların bu şekilde kullanılmasının bazı sınırlamaların farkındalar. Doiron, “Bu kesin olmalı, aksi takdirde damarların geçirgenliğini fazla fazla değiştirmek son derece tehlikeli olabilir” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

310 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!