NASA SLS Roketine Yalıtım Malzemesi Denedi

NASA SLS Roketine Yalıtım Malzemesi Denedi

NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi tasarımını taklit etmek amacıyla geliştirilen alt-ölçekli katı roket motoru, bugün NASA’nın Huntsville, Ala.’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde mühendisler tarafından başarılı bir şekilde test edildi. 20 saniyelik ateşleme süresi boyunca, 24 inç çapında ve 109 inç uzunluğundaki motor üzerinde yeni yalıtım malzemeleri denendi. Bu motor, SLS’yi fırlatma rampasından kaldıracak olan katı roket motorlarının düşük maliyetli ölçekli bir replikasıdır.

Marshall, firma adına SLS’nin tasarımına ve gelişimine öncülük etmektedir. Bu yeni ağır kaldırma fırlatma aracı, insan varlığını düşük Dünya yörüngesinin ötesine genişletecek ve Güneş sistemi boyunca yeni keşif görevlerini mümkün kılacaktır.

Bu test, mühendislerin gelecekteki tam ölçekli SLS katı roket motoru testlerini değerlendirmek ve analitik modelleri ve yetenekleri geliştirmek için kullanmalarına yardımcı olacaktır. Bir sonraki tam ölçekli test, Onay Motoru-1 (QM-1), 2013 baharındadır. İlk iki 70 metrik tonluk yetenek uçuşunda kullanılacak olan dünyanın en büyük 154 fit uzunluğunda ve 12 fit çapındaki iki beş bölümlü katı roket motoru, SLS’nin ilk uçuşlarında kullanılacaktır.

Daha önce motorların yalıtım testleri, roketin nozulunu zorlu çevreden ve maruz kaldığı 5000 derece sıcaklıktan korumak için karbon yalıtım içermekteydi. QM-1, motorun nozulunu kaplamak için yeni bir tedarikçi tarafından sağlanan yeni bir yalıtım malzemesini içerecektir.

Marshall’da mühendis ve testin tasarım lideri Scott Ringel, “Marshall’da küçük motorları ateşlemek, yeni nozul astarının performansını hızlı, uygun maliyetli ve etkili bir şekilde değerlendirmenin bir yolunu sunar. Yeni nozul yalıtımının iyi performans gösterip göstermeyeceğini bize söyleyen sofistike analitik ve bilgisayar modelleme araçlarımız var ancak bize en iyi güveni sıcak ateşleme testi vermektedir” dedi.

Test ayrıca birkaç ekstra hedef içermektedir. Ekip, belirli bir kusur boyutu oluşturmak için tasarlanmış bir araçla, itici maddeye kasıtlı bir kusur ekledi. Ekip, kusur konumundaki motor içindeki sıcaklığı ölçerek itici maddenin hata payını daha iyi anlamayı beklemektedir. Test verileri ayrıca ekip tarafından roket motorunun çıkaracağı dumanın akustiğini ve titreşimlerini daha iyi anlamak için kullanılacaktır.

Marshall Mühendislik Direktörlüğü’nden mühendisler, Huntsville, Ala.’nın ATK Havacılık Sistemleri’nin desteği ile test motorunu tasarladı. Brigham City, Utah merkezli ATK, SLS iticisinin ana yüklenicisi olup, SLS beş bölümlü katı roket motorunu tasarlamaktan ve test etmekten sorumludur.

KAYNAK: sciencedaily.com

Yazardan: Bu yazıda NASA’nın gözde projelerinden ağır yük fırlatma aracı olan SLS için yeni bir tedarikçiden sağladığı yeni yalıtım malzemesi testlerinden bahsedilmiştir. Daha öncesinde karbon yalıtım kullanan firma, yeni yalıtım malzemesinin içeriğini paylaşmazken yapılan testlerden sadece sıcak ateşleme testini vermiştir. Bu denemeler direkt SLS de uygulanırsa zaman, maddiyat ve değerlendirme açılarından olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden; SLS taklidi küçük motorlar üzerinde yapılmıştır.

1.110 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!