Nasıl Gıda Bilimcisi Olunur?

Nasıl Gıda Bilimcisi Olunur

Her Avrupalı bilimsel kuruluş veya enstitünün  Turin/ İtalyada bulunan Avrupa Bilim Açık Forumu’ndaki geniş sergi alanında, her birinde yalnız bir gönüllünün olduğu kendi standı vardır. Fakat bu kuruluşlardan birinin standında neden olduğu bilinmeyen bir şekilde ziyaretçileri hep vardır. Bu stand, Gastronomik Bilimler Üniversitesinde (UNISG) Carlo Petri’nin kurduğu , kendisi çevreci bir hareket olan slow food hareketinin kurucusudur , mutfaktaki bilimin ayrıntılı bir keşfi üzerine kurulan ve çok rağbet gören programın standıdır. Başka bir deyişle, bilimsel gastronomi üzerine kariyer yapmak isteyenlerin ilgilendiği bir stanttır.

Bunun yanında bu program pek de ucuz değildir çünkü yıllık 13.000 Euro okul ücretiyle birlikte bu ücretin içine konaklama dahil bile değildir. Bu yüzden 350 UNISG öğrencisinde hiçbiri Kuzey İtalya’daki Bra Kampüs’te konaklamayı tercih etmiyordur. Onun yerine Turin’e çok da uzak olmayan Pollenzo kasabasında konaklamayı tercih ediyorlardır. Aynı zamanda Pollenzo kasabası o kadar güzeldir ki UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yerini almıştır. Bu okul ücreti şarap yapımı için üzüm bağlarının  ve pirinç üretimlerinin de izlenebilmesi için Yeni Zelanda ve Hindistan’a yapılacak olan gezileri de kapsamaktadır. UNISG lisans programında 3 yıl eğitim-öğretim verirken yüksek lisans programında bu süre 2 yıldır. UNISG’den mezun olanlar yemek ve turizm endüstrilerinde iş olanaklarına sahip olabilmektedirler.

Şaşırtıcı olan da bu programdaki öğrencilerin hiçbiri nasıl yemek pişirildiğini öğrenmemektedir. Tat alma üzerine özelleşmiş UNISG Profesörü moleküler biyolog Gabriella Morini ‘’ Pişirmek gastronominin çok küçük bir parçasıdır, pişirmekten ziyade gıdanın farklı yönleriyle ilgileniyoruz.  ‘’ diyor. UNISG programlarının listesini incelerken çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görüyoruz. Bu programların içinde klasik gastronomik konulara sahip bağcılık, tarım ve gıdanın tarihçesini de görebiliyoruz. Fakat bunların yanında bir gıda araştırma üniversitesinin sahip olması gereken gıda mikrobiyolojisi, tadımın moleküler özellikleri ve kültürel antropolojide bulunmaktadır. Bunun yanında bu üniversitenin diğerlerinden onu farklı kılan yanı da kendine ait bir ‘’şarap bankası’’na sahip olmasıdır. Bu şarap bankasının içinde İtalya’daki son 50 yılda her bölgesinde üretilmiş olan 10.000 şişe şarap vardır. Fakat bu banka tüketicinin içimi için değildir. Gobrini bu bankasının bilimsel araştırmalar için kullanıldığını belirtmektedir.

Bu üniversitede gerçek bir araştırma yapabilirsin. UNISG fakültesinin öğretim üyeleri sadece öğretim yapmamakta. Mesela Morini, gıdaların kimyasal özelliklerinden doğal tatlar üzerine çalışmakta. Bunlari biberin acılığı, sarımsağın keskinliği… Geçtiğimiz yıllarda Morini, bir kore baharatında bulunan bizim keskinlik reseptörlerimizi etkileyen ve daha önce keşfedilmemiş bir molekül buldu. Öğrencileriyle birlikte bu molekülün biraların tadını arttırmak için kullanılması üzerine patent başvurusunda bulundular.

Kaynak : sciencemag.org

479 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!