Ninhidrin Değiştirme, Irk için Lazer Tarama: Albany’da İki Adli Felsefe

  • Jan Halamek, bir suçun keşfedilmesinden hemen sonra dedektiflere yardımcı olmak için vücut sıvılarının kimyasal ipuçlarına bakan bir biyokimyacıdır. Fotoğraf: Paul Miller, Albany Üniversitesi’nin izniyle

Suç mahali soruşturması akıcı hale getirilebilir,bu da geride bıraktıkları izlerden kaçan bir suçlunun peşinde, anında daha hızlı yol gösterici olur.
Albany Üniversitesi’ndeki iki bilim ekibi, araştırmacılara daha çabuk yardımcı olacak yeni yeni testler geliştiriyor.Geçen ay iki takım,aynı dergide,Amerika Kimya Birliği’ne ait Analitik Kimya dergisinde ayrı çalışmalar yayınladı. Ancak, bu çalışmalar her takımın birbirinden bağımsız olarak yıllarca sürdürdüğü oldukça farklı bir adli tıp felsefesi gösteriyorlar.

Kimyager Jan Halamek liderliğindeki bir grup, kanıtların ve reaktiflerin biyolojik izler içindeki dinamiklerine bakıyor.Igor Lednev liderliğindeki bir diğer takım ise non-invazif lazer tekniğini kullanarak vücut sıvısı lekelerinden yaş, cinsiyet, ırk ve tortu zamanı gibi geniş bir özellik yelpazesini belirlemek için Raman Spektroskopisi metodu geliştiriyorlar.

Her iki takım da gelecekteki suç mahallerine bakış atmaya devam ediyor.

Halamek’in en son kimya çalışması, proteinlerin miktarını ölçmek için geleneksel olarak kullanılan bir Bradford protein tahlilinin adli kullanımını geliştirdiklerini gösteriyor.Bir kişinin biyolojik cinsiyetinin parmak izi tarafından belirlenebildiği yüzde 99doğruluk oranı ile 50 denek grubu üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bunu derginin 15 Mart sayısında rapor ettiler.Arginin,Histidin,Lizin,Fenilalanin,Tirozin ve Triptofandan oluşan 6 amino asite dayalı yeni reaktif kullanımı bayanlarda daha fazla miktarlarda boy gösterdiğini de rapor ettiler.23 amino asitten oluşan bir çapraz örnekten cinsiyet saptamak için ısıtma ve diğer bir kimyasal boya kullanmış olan aynı laboratuar tarafından 2015 yılında rapor edilen yarım düzine kimyasalın paleti bir önceki çalışmanın geliştirilmesidir.Bunun ek bir ısıtma gerektirmediğini eklediler.

Halamek, Forensic Magazine’e,gizli parmak izlerini bulmak ve izole etmek için kullanılan kimyasal sprey olan ninhydrin’in yerine geçmeyi planladığını söyledi.

‘Bu sadece çok daha kullanışlı’ dedi Halamek.

  • Igor Lednev, merkez ve Albany Üniversitesi’ndeki öğrencilerinin ikisi. Lednev ve ekip kimyagerleri, taşınabilir Raman spektroskopisini geleceğin olay mahallerine taşımak için çalışıyorlar. Fotoğraf: Igor Lednev’in izniyle

Lednev ve laboratuvarının spektroskopi çalışma tekniği iki hafta sonra aynı dergide yayınlandı.25 erkeklik bir grubun meni örnekleri üzerinde kendi lazer taramalarını kullanarak ırk belirlemede(Kafkasyalı ya da siyahi) yüzde 100 başarı sağladıklarını rapor ettiler.( 18 numunedeki makine-öğrenme tekniği daha sonra kalan yedi kişinin doğru etnisitesini belirlemek için bir matematiksel denklik üretti.).Bildiri Albany’li meslektaşlarından da bahsediyor;ancak kimya ekibinin kullandığı tekniklerin neden non-invazif Raman spektroskopi yönteminin bir cinayet sahnesindeki izleri korumak için üstün olduğunu gösterir.

Lednev daha önce Adli Dergiye nihai amacın lekeleri tarayabilen, “kan, tükürük, meni, ter ve vajinal sıvı için spektroskopik imzalar” üzerine kurulu bir soruşturma profilini belirleyebilen el tipi bir lazer cihazı olacağını söyledi.

Her iki takım da çalışmalarını yayınlamaya devam  ediyorlar.

Kaynak : forensicmag.com

832 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!