Sigara Dumanındaki Serbest Radikallerin Zarar Verici Etkisinin Potansiyeli Nasıl Ölçülür?

Sigara içmek hastalık ve ölümle sonuçlanabilir. Serbest radikaller, eşleşmemiş elektron içeren atom ya da atom grupları, sigara içenlerin hasta olmasında, solunan dumanın kısmen etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar şimdi, ACS Dergisi’nde, Toksikolojide Kimyasal Araştırmalar için sigara dumanındaki serbest radikallerin ölçümü, bu maddelerle sağlık arasındaki ilişkiyi anlamamız için yöntem yayınladılar.

Sigara içmek, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre ABD’de önlenebilir ölüm nedenlerinin başındadır. Bunun nedenini anlamak meydan okumadır; sigara dumanı 7000’den fazla bileşiğin kompleks karışımıdır. Suçlamaların çoğu Amerika Gıda ve İlaç İdaresi’nin tehlikeli kimyasallar listesinde yer alan 93 sigarayla ilgili kansorejen ve toksinlerle ilgilidir. Ama önceki çalışmalarda, bu bileşiklere dayalı risk değerlendirme raporlarında, sigaradan kaynaklı hastalıklarda gerçek sayının hafife alındığı belirtilmiştir. Vücutta oksidatif hasara neden olduğunu bildiğimiz serbest radikallerin sınıflandırılması bu boşluğun doldurulmasında yardımcı olacaktır. Ama FDA’nın listesinde bunlar yer almıyor ve serbest radikaller uzun süre dayanamadıkları için çalışmalar da zor. Bu yüzden John P. Richie Jr ve çalışma arkadaşları, sigara dumanındaki serbest radikallerin güvenilir ölçüm yöntemini bulmak istiyor.

Araştırmacılar elektron paramanyetik rezonans olarak bilinen yöntemle ve kontröl sigara kullanarak, önce sigara dumanında serbest radikallerin ölçümü için standartlaştırılmış protokolü geliştirdiler. Daha sonra 27 çeşit ticari sigaraya aynı protokolü uyguladılar. Bu çalışma, gaz fazlı radikal seviyelerinin geniş aralıklarla dağılım gösterdiğini, partikül fazlı radikallerin ise daha az değişkenlik gösterdiğini buldu. Farklılıkları açıklayan potansiyel faktör analizi, havalandırılmış sigaraların hem gaz hem de partikül fazında serbest radikallerin seviyelerinin daha düşük seviyelerde oluşabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, insanların serbest radikallere maruz kaldığı değerlendirmeler ve potansiyel sağlık etkilerinin belirlenmesinde, yardımcı olabilecek yöntemlerinin kullanabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak : phys.org

1.187 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!