Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Sigara Dumanındaki Serbest Radikallerin Zarar Verici Etkisinin Potansiyeli Nasıl Ölçülür?

Sigara Dumanındaki Serbest Radikallerin Zarar Verici Etkisinin Potansiyeli Nasıl Ölçülür?

sigara dumanindaki serbest radikallerin zarar verici etkisinin potansiyeli nasil olculur - Sigara Dumanındaki Serbest Radikallerin Zarar Verici Etkisinin Potansiyeli Nasıl Ölçülür?

Sigara içmek hastalık ve ölümle sonuçlanabilir. Serbest radikaller, eşleşmemiş elektron içeren atom ya da atom grupları, sigara içenlerin hasta olmasında, solunan dumanın kısmen etkili olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar şimdi, ACS Dergisi’nde, Toksikolojide Kimyasal Araştırmalar için sigara dumanındaki serbest radikallerin ölçümü, bu maddelerle sağlık arasındaki ilişkiyi anlamamız için yöntem yayınladılar.

Sigara içmek, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre ABD’de önlenebilir ölüm nedenlerinin başındadır. Bunun nedenini anlamak meydan okumadır; sigara dumanı 7000’den fazla bileşiğin kompleks karışımıdır. Suçlamaların çoğu Amerika Gıda ve İlaç İdaresi’nin tehlikeli kimyasallar listesinde yer alan 93 sigarayla ilgili kansorejen ve toksinlerle ilgilidir. Ama önceki çalışmalarda, bu bileşiklere dayalı risk değerlendirme raporlarında, sigaradan kaynaklı hastalıklarda gerçek sayının hafife alındığı belirtilmiştir. Vücutta oksidatif hasara neden olduğunu bildiğimiz serbest radikallerin sınıflandırılması bu boşluğun doldurulmasında yardımcı olacaktır. Ama FDA’nın listesinde bunlar yer almıyor ve serbest radikaller uzun süre dayanamadıkları için çalışmalar da zor. Bu yüzden John P. Richie Jr ve çalışma arkadaşları, sigara dumanındaki serbest radikallerin güvenilir ölçüm yöntemini bulmak istiyor.

Araştırmacılar elektron paramanyetik rezonans olarak bilinen yöntemle ve kontröl sigara kullanarak, önce sigara dumanında serbest radikallerin ölçümü için standartlaştırılmış protokolü geliştirdiler. Daha sonra 27 çeşit ticari sigaraya aynı protokolü uyguladılar. Bu çalışma, gaz fazlı radikal seviyelerinin geniş aralıklarla dağılım gösterdiğini, partikül fazlı radikallerin ise daha az değişkenlik gösterdiğini buldu. Farklılıkları açıklayan potansiyel faktör analizi, havalandırılmış sigaraların hem gaz hem de partikül fazında serbest radikallerin seviyelerinin daha düşük seviyelerde oluşabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, insanların serbest radikallere maruz kaldığı değerlendirmeler ve potansiyel sağlık etkilerinin belirlenmesinde, yardımcı olabilecek yöntemlerinin kullanabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Sigara Dumanındaki Serbest Radikallerin Zarar Verici Etkisinin Potansiyeli Nasıl Ölçülür?

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com