Nörobilim Ar-ge'de Sarsıntı

Fotoğraf : Pfizer, 300 iş kaybıyla erken dönem nörobilim Ar-Ge’sine son veriyor.

Shire özel bölümler kurarken Pfizer erken gelişimi azaltıyor.

Pfizer, nörobilimdeki preklinik ile Faz I ve II geliştirme çabalarını sonlandıracağını, özellikle de Alzheimer ve Parkinson programlarının elimine edileceğini söylüyor. Pfizer’de 300 iş kaybıyla sonuçlanacak olan hamle, AR-GE harcamalarının, şirketin “güçlü bir bilimsel liderliğe” sahip olduğunu söylediği araştırma alanlarına yeniden tahsis etmek üzere yapıldı.

Bununla birlikte, Shire, her iki alanda da “ek odaklanma ve yatırım” gerekliliğini öne sürerek nörobilim gelişimini nadir bir hastalıktaki temel işinden ayrı bir araştırma birimine ayıracağını söyledi. Bir endüstri gözlemcisi, şirketin bu bölümünün satışı veya bölünerek büyümesi için harekete geçilebileceğini belirtti.

Geçen yıl Mayıs ayı itibarıyla Pfizer, Faz I çalışmalarında şizofreni, bilişsel bozukluk ve intraserebral kanama projeleri ile Parkinson ve epilepside Faz II projesini içeren altı nörobilim ilacı listelemiştir.

Pfizer, diğer büyük ilaç şirketleri gibi sinirbilim alanında da mücadele etmiştir. Şirket, 2016 yılında bölgedeki araştırmaya başkanlık etmek üzere ünlü Harvard nörobilimcisi Ole Isacson’u işe almıştı, ancak Isacson geçen Mayıs’ta şirketten ayrıldı. Eli Lilly & Co., 2016’da büyük klinik çalışması deneysel Alzheimer ilacı solenezumab ile büyük bir gerileme yaşadı.

Diğer şirketler yatırım yapmaya devam ediyor. Biogen demans ve hareketle ilgili bozukluklarda ileriye doğru gittiklerini söylüyor. Aslında, şirket 2016 yılında  Pfizer nörobilim başkanı Michael Ehlers’ı çağırdı ve Michael Ehlers, başka bir üst düzey Pfizer nörobilim araştırmacısı olan Annabelle Villalobos tarafından dahil oldu.

Bu arada, akademik araştırmalar ilerliyor. Vanderbilt Neuroscience Drug Discovery Merkezi, bir Alzheimer adayını endüstri ortağı olmayan kliniğe getirmek için 2016 yılının sonlarında FDA onayını aldı. Geçtiğimiz hafta Vanderbilt, Danimarka ilaç şirketi Lundbeck’le lisans ve araştırma anlaşmaları imzaladı. Bu çerçevede, Lundbeck, Vanderbilt merkezinin şizofreni tedavisi için geliştirdiği bileşiklere münhasır haklara sahip olacak.

Herhangi bir ilaç firması tedavi edici alandan çıktığında Pfizer araştırma eski başkanı ve PureTech’de yürütmede rolü olmayan müdür John LaMattina, “üzücüdür ki, bilim insanları işlerini kaybederken hastalar yeni tedavi almaya ihtiyaç duyarlar” diye belirtti. Bunu söyledikten sonra Pfizer’in Alzheimer’dan çıkmasına karşı çıkmanın zor olduğunu ve muhtemelen karşılaştıkları en büyük zorluğun bu olduğunu belirtiyor.

LaMattina, şirketlerin hastalıklarının ilk aşamasında olan hastaları işe alması gerektiğini ve yıllarca onlarla birlikte çalıştıklarını belirtiyor. “Bir bileşik yüz milyonlarca dolara mal oluyor. Pfizer’ın daha fazla ilerleme kaydettiği onkoloji, ağrı ve nadir hastalık gibi alanlarda daha etkili olabilir” diyor.

Pfizer, geçen sene FDA’dan hızlı takip atama alınan kronik ağrı için bir monoklonal antikor olan tanezumab içeren geç aşama gelişim programlarını, fibromiyalji ve kas ağrısı tedavisi olan Lyca ve nadir nöromüsküler hastalık ve nöroloji çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Şirket ayrıca özel bir sinirbilim girişim fonu kuracağını söyledi. LaMattina, böyle bir fonun, şirketin daha sonraki aşamalar için araştırmalarını laboratuvarlarına geri getirebilecekleri  bir araç olabileceğini düşünüyor.

Kaynak : acs.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.