Öğretmenlere belediyeden atık pil eğitimi

ogretmenlere-belediyeden-atik-pil-egitimi

Çankaya bölgesinde bulunan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine, doğayı hızla kirleten atık piller hakkında bilgi verildi.

Piller, taşınabilir araçlar ve aygıtlar için birer enerji kaynağı ve yılda 8 bin ton pil piyasaya sürülüyor. TAP, AB kriterlerine göre bunların yüzde 40′nın, ülkemiz yönetmeliklerine göre ise yüzde 45′nin geri toplanması gerektiğine dikkat çekiyor. Çankaya Belediyesi’nin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte düzenlediği etkinlik kapsamında, öğretmenlere atık pil eğitimi verildi.

Çankaya Bölgesi’nde bulunan devlet ve özel okul öğretmenlerinin katıldığı atık pil eğitimi ile öğretmenlerin de öğrencilerini eğitmesi amaçlanıyor.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen eğitimi veren TAP üyesi Elektrik Elektronik Mühendisi Abdullah Ömür, pillerin doğaya karışmadan toplanabilmesinin önemine değindi. Atık pillerin içerdiği maddeler nedeniyle çevreye atılmasının kirlenme yarattığını belirten Ömür, pillerin toprağa, suya, kanalizasyona ve çöp konteynerine atılmaması gerektiğini vurguladı.

Atık Piller Çöp Değildir

Pillerin kaynağından ayrıştırılarak toplanmasının ardından en yakın pil toplama noktasına teslim edilmesi gerektiğini vurgulayan Ömür, “Şarjlı pil atıkları bünyelerindeki değerli maddelerin ayrıştırılması için Avrupa’daki geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Türkiye’de de şarjsız piller özel inşa edilmiş yer altı depolarında tam izoleli bir şekilde tutuluyor.” diye konuştu.

Yaklaşık 300 öğretmenin katıldığı eğitim sonunda, ‘Atık Piller Çöp Değildir Geri Dönüşebilir’ başlıklı çizgi animasyon okullarda gösterilmek üzere öğretmenlere dağıtıldı.

Kaynak : sozcu.com.tr

250 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!