Düşük Karbonlu Çimento İklim Değişimi Savaşına Yardım Eder

Düşük Karbonlu Çimento İklim Değişimi Savaşına Yardım Eder

Beton, en yaygın kullanılan insan yapımı malzeme, yapı dünyamızın çoğuna şekil veriyor. Betonun anahtar bileşenlerinden birisi olan çimento üretimi, Londra merkezli kurum Chatham House’a göre; insan yapımı karbondioksitin önemli ama değer olarak düşük -küresel karbondioksit toplamının %8’i- bir miktarının oluşmasına sebep oluyor.

Eğer çimento üretimi bir ülke olsaydı, Çin ve Amerika’dan sonra 3.sırada yer alacaktı. Şuan da her yıl 4 milyon tok çimento üretiliyor. Chatham House; şehirleşmenin artışı sebebiyle önümüzdeki 30 yıl içerisinde çimento üretiminin yıllık 5 milyon tona kadar artması beklendiğini ifade ediyor. Fosil yakıtlardan çimento üretimi sonucunda emisyon, çimento üretmek için diğer malzemelerle birleştirilip büyütülen klinker içerisinde kireç taşı dönüşümünün gerçekleştiği bir fırında kimyasal süreç ile birlikte, çimento oluşumunda ısı üretmek için kullanılıyor. Fosil yakıttan çimento üretimi sonucunda emisyon, çimento üretmek için diğer kimyasallar ile birleşmiş ve topraklaşmış, çimento oluşumunda- kireç taşını klinkere dönüştüren bir fırında kimyasala prosesten üretimi ile birlikte- ısı elde etmek için kullanılıyor.

İnşaat endüstrisi her ne kadar çeşitli sebeplerle değişime dirençli olsa da – iklim değişikliğindeki payını azaltma baskısı bu değişimdeki bozulmayı hızlandırabilir. 2018 yılında Ulusal Çimento ve Beton Birliği, dünya genelinde çimento üretiminin %30’unu temsil eden, performans gelişimini takip etmeyi ve gelişimleri şeffaf olmasını amaçlayan su kullanımı ve emisyon gibi birtakım ölçümleri içeren inşaat endüstrisinin ilk Sürdürülebilir Yönergeleri’ni duyurdu.

Bu arada, uygulamada çeşitli düşük karbonlu yaklaşımlar yürütülüyor.  Piscataway’de bulunan start-up Solidia, çimento üretiminde çevreye salınan karbon dioksitin %30’unu kesen Rutgers Üniversitesi’nden lisanslı bir kimyasal işlem kullanıyor. Bu kimyasal işlem, geleneksel proseslerden daha az ısı, daha az kireçtaşı ve daha çok kil kullanıyor. Dartmouth’taki CarbonCure , diğer endüstriyel proseslerden ele geçen karbon dioksiti yan ürün olarak atmosferin içerisine salmak yerine mineralizasyon aracılığıyla betonda depo ediyor.

Montreal merkezli CarbiCrete çimentoyu tamamen betona atıyor ve çelik cürüfü olarak adlandırılan çelikten yapılma bir yan ürü ile yer değiştiriyor. Ve Norcem, Norveç’teki büyük çimento üreticisi, fabrikalarından birisi dünyada ilk kez sıfır emisyon ile üretim yapan çimento üretim alanına çevirmeyi amaçlıyor. Tesis, atıklardan elde edilen alternatif yakıtları kullanıyor ve 2030’da emisyonu tamamen ortadan kaldırmak için karbon yakalama ve karbonu depolama teknolojilerini tesise eklemeyi düşünüyor.

Ek olarak, araştırmacılar havadan karbon dioksiti emmek ve karbondioksitin özelliklerini iyileştirmek için beton formülasyonunun içerisine bakteri de ekliyor. “ Matter “ dergisinde şubatta yayınlanan ve DARPA tarafından yatırım sağlanan bir inovasyonda, Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar daha düşük karbonlu beton üretmek için “Siyano bakteri “ olarak adlandırılan fotosentetik mikropları kullanıyor. Çatlakları kendi kendine onarabilme yeteneği olan tuğlalar üretmek için bakterili kum-hidrojel yapı iskeletini aşıladılar.

Bu tuğlalar, günümüzün tüm uygulamalarında çimento ve betonun yerine geçemezdi. Yine de geçici yapılar için kullanılan hafif yüklü malzemelerin yerine geçebilir.

Kaynak : scientificamerican.com

284 Kez Okundu

Buse Çakmak

Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Meraklı, sorgulamayı araştırmayı seven, öğrenmeye istekli bir bireydir. Güncel gelişmeleri takip edebilmek, okuyup öğrendikleri ile kendisini geliştirebilmek için; İnovatif Kimya Dergisi Haber Çeviri Ekibi'ne katılmıştır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!