ncsu-arastirmacilari-q-karbon-la-bilim-dunyasinin-en-buyuk-buluslarindan-birini-gerceklestirdi

North Carolina State University’den bazı bilim insanları, katı karbonun yeni bir formunu keşfetmeyi başardılar.

North Carolina State University’deki (NCSU) ilim insanları, katı karbonun katı haldeki karbonun farklı bir formunu keşfetmeyi başardılar. Q-Karbon adının verildiği bu keşif, başta teknolojik aletler olmak üzere birçok ürünün yapımında kullanılabilecek.

Q-Karbon’un grafit (yumuşak karbon) ve elmas’tan bazı önemli ayırt edici özellikleri bulunuyor. Örneğin Q-Karbon, elmastan çok daha sert. Ayrıca üzerine ışık geldiğinde elmasa oranla çok daha güçlü parlıyor.

Bu formu üretmek için karbon kaynağı ve reaksiyona giren alt bir maddenin varlığı yeterli. Bu durumda en iyi seçeneklerden bir tanesi kömür gibi duruyor. Eğer Q-Karbon’un üretiminde kömür kullanılacaksa, alt malzeme olarak bulunması çok daha kolay olan plastik ya da cam tercih edilebilecek. Bu sayede formun üretim hacmi daha geniş olacak.

Bu keşifle ilgili bir makale yayınlayan Jay Narayan, karbonun katı halde bulunan üçüncü bir fazını ortaya çıkardıklarını ve normalde bu malzemenin magma sıcaklığı sayesinde doğal yollarla oluştuğunu belirtti.

Uzmanların açıklamalarına göre eğer Q-Karbon üretim maliyeti düşük olacak şekilde üretilebilirse, elektronik sektörünün bir numaralı parçası durumuna gelebilir. Sağlam bir materyal olmasının yanı sıra ışığa maruz kaldığında parlaklık kazanması sebebiyle Q-Karbon’un dijital ekran üretiminde kullanılabileceği söyleniyor.

Kaynak : webtekno.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.