Ölmekte Olan Hastalara, Genellikle Onlara Yardımcı Olmayacak İlaçları Veriyorlar!

Ölmekte Olan Hastalara, Genellikle Onlara Yardımcı Olmayacak İlaçları Veriyorlar!

Yeni bir araştırmaya göre, yaşlı insanların yaşamlarının sonuna yaklaştıkça, pek kişiye şüpheli ilaçların reçetelendiğini ortaya koyuyor.

Araştırma Yazarı, Lucas Morin; “Yaşamını sınırlayan hastalığa sahip insanlar, çoğu zaman, kalan ömrü boyunca faydalanamayacak ilaçları alıyor” dedi.

Çalışma İsveç’te 65 yaş ve üstü olmak üzere yarım milyondan fazla insanı içeriyordu. Hepsi 2007 ile 2013 yılları arasında öldü.

Bulgulara göre, ölüm öncesi yılda en az 10 farklı ilaç alan hastaların oranı yüzde 30’dan yüzde 47’ye yükseldi.

Kanserden ölen insanlar ilaç kullanım sayısında en büyük artışa sahiptir. Kurumlarda yaşayan kişilere, toplumda yaşayan insanlara göre daha fazla ilaç verildi. Ancak araştırmacılar, bir kurumda yaşayan insanlar için ilaç sayısının arttığını söyledi.

Birçok hastaya semptomları kontrol altına almak için yaşam sonlarına doğru çok sayıda ilaç verildi. Rapora göre, bazıları için uzun vadeli önleyici ilaçlar veya hastalığa özgü ilaçlar da ömrünün sonuna kadar devam etti.

Örneğin, yaşamın son ayında, hastaların neredeyse yarısı kan trombositlerinin birbirine yapışmasını ve kan pıhtılaşmasını önlemek için ilaçlar kullandı. Bir diğer yüzde 41’i beta bloker denilen kalp ilaçlarını alıyordu. Yüzde 15, kalsiyum kanal blokeri adı verilen başka bir kalp ilacı türünü kullanıyordu.

Yaşamın son ayı boyunca ACE inhibitörleri (yüzde 21), vazodilatör (yüzde 17) veya potasyum koruyucu ilaçlar (yüzde 12) gibi kan basıncı ilaçları da verildi. Çalışmaya katılan insanların yaklaşık yüzde 16’sı, statinler olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçlar alıyordu.

Rapor, 15 Mayıs tarihinde American Journal of Medicine’de çevrimiçi yayınlandı.

Araştırmacılar, “Yaşamın son ayı boyunca kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yönelik ilaçların klinik yararları en azından tartışılabilir” ve “Hekimler, etkili ve uygun olabilecek ancak muhtemel zararlar hastaların makul bir biçimde ölüm öncesi beklediği faydalardan daha ağır olan ilaçları bırakmayı düşünmelidir” dedi.

Ancak, araştırmacı yazarlar bir dergide çıkan habere göre, ölen hastaları belirli ilaçlardan uzaklaştırmak “hasta, aile ve hekim arasında zamanında diyalog ve semptomların yakından takip edilmesini” gerektiriyor.

Morin’in ekibi, “Hastalara ve onların yakınlarına, hastalığa yönelik tedaviler geri çekildiğinde yaşayabilecekleri terk etme hissini ortadan kaldırmak için, palyatif bakım konusunda seçenekleriyle ilgili net bilgi edinmeleri de önemlidir” dedi.

Araştırmacılar, klinik kılavuzlara olan ihtiyacı önermektedir. Bu yönergeler, doktorların yaşamın sonlarına doğru devam etmek veya ilaçları kesmek için kararlar almalarına yardımcı olur.

Kaynak : usnews.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …