Plastik sektöründen 2015’te 31,9 milyar dolarlık üretim

plastik-sektorunden-2015-te-31-9-milyar-dolarlik-uretim

Türkiye plastik sektörünün 2015 yılı üretimi 8,3 milyon tona ulaşırken, söz konusu üretimin değeri 31,9 milyar dolar oldu.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) tarafından Türkiye plastik sektörüne ilişkin 2015 yılı geçici verileri yayımlandı.

Buna göre sektör, geçen yıl 31,9 milyar dolar değerinde 8,338 milyon ton mamul üretimi gerçekleştirdi. Sektörün 2014 yılı üretimi, miktar bazında 8,285 milyon ton, değer bazında ise 35 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Geçen yıl plastik mamul ihracatı miktar bazında yüzde 2,5 gerilemesine karşın, parite etkisiyle dolar bazında yüzde 13,7 düştü.

Raporda, yüzde 10’un üzerindeki bu düşüşün, paritenin dolar cinsinden hesaplanan ihracat gelirinde yaptığı tahribata yakın bir değer olduğu belirtilerek, “Zira ihracatta miktarsal gerileme yüzde 2,5’le ihmal edilebilir düzeyde oluşmaktadır. Paritenin stabilize olması ve 2016’da bir önceki yılın baz etkisi ile birlikte tekrar sektör ihracatının güçlü bir yön kazanacağına inanıyoruz” denildi.

“Dolara endeksli pazarlarda sektörün rekabet gücü arttı”

PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, rapora ilişkin değerlendirmesinde plastik sektörünün geçen yıl, 2014 yılına  kıyasla sınırlı bir büyüme kaydettiğini, 2016’da ise Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışı oranında bir büyüme beklediklerini ifade etti.

Aksoy, ihracat tarafında miktar bazında ihmal edilebilir bir düşüş olduğuna işaret ederek, “Değer bazındaki düşüşte asıl etkenin parite olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte, parite yalnızca negatif etki de oluşturmadı. İyi taraftan bakıldığında paritenin dolara endeksli pazarlarda sektörün rekabet gücünü artırdığını görüyoruz” değerlendirmelerini yaptı.

Sektörün kaydettiği ilerlemenin aslında bir başarı öyküsü oluşturduğunu ama artık bir dönüşüm sürecinin başladığının açıklık kazandığını belirten Aksoy, şunları kaydetti:

“Bizleri bekleyen bu dönüşüm sürecine hepimiz hazır olmalıyız.  Zira savunma, havacılık, medikal, otomotiv, elektronik sanayi gibi sektörler başta olmak üzere birçok sektörde yeni ve yenilikçi olan çözümler plastik endüstrisinden gelmeye devam edecektir. Bu trendi destelemek için ileri polimerlerin Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi teşvik edilmelidir. Bunu yaparken yöntem olarak ithalatta korunma önlemleri değil, girdi maliyetlerini teşvik eden akıllı teşvik stratejileri uygulanmalıdır.”

Aksoy, üretim ve verimliliğe katkı için zaman kaybedilmemesi gerektiğini vurgulayarak, hükümetin bir dizi önlem açıkladığını, araştırma ve geliştirme yanında tasarımın da destek kapsamına alınmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Üretim paketinin dar kapsamlı olacağı yönündeki işaretlere rağmen beklentilerinin bunun plastik sektörünü de kapsaması yönünde olduğunu aktaran Aksoy, şunları ifade etti:

“Her zaman vurguladığımız gibi plastik sektörünü desteklediğiniz zaman, gıda sanayisinden otomotive, havacılık sanayinden beyaz eşya ve inşaata kadar her sektöre destek vermiş olursunuz. Atılan adımları destekliyoruz ve bu bağlamda derinleştirilmeli, yeni önlemlerle desteklenmeli. Plastik sektörü 10 yılı aşan neredeyse kesintisiz bir büyüme döneminin ardından, duraklama işareti veriyor. Her sektöre mamul ve yarı mamul veren plastik sektörünün bu durumu aynı zamanda imalat sanayimizin de zorlandığının göstergesidir.”

Kaynak : yenihaberden.com

157 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!