Çocukluk Çağı Astım Üzerine Kopenhag Prospektif Çalışmalar (COPSAC) ve Waterloo Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırmaya göre, gebelik sırasında belirli oranda omega-3 yağ asidi takviyeleri almak, çocukluk astımı riskini neredeyse üçte bir oranında azalttığı görülmüştür. 

New England Journal of Medicine’de yayınlanan çalışma, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde 2.4 gram uzun zincirli omega-3 takviyeleri alan kadınların, çocuklarında astım riskini yüzde 31 oranında azalttığını ortaya koydu. Eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, soğuk su balıklarında bulunmakta ve insan bağışıklık tepkisinin düzenlenmesinde anahtar rol oynamaktadır.

“Uzun zincirli omega-3 yağlarının anti-enflamatuar özellikleri ile Batı diyetlerinde düşük omega-3 alımı ve artan çocukluk çağı astım oranları arasında bir bağlantı olduğundan uzun zamandır şüpheleniyorduk” diyen Kopenhag Üniversitesi Hastanesi COPSAC Profesörü Hans Bisgaard sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu çalışma, kesin ve azımsanmayacak oranda bağlantılı olduklarını kanıtlıyor.”

Çalışmada, hamile kadınların kanlarındaki EPA ve DHA düzeylerini ölçmek için Waterloo Üniversitesi’nde geliştirilen ve gerçekleştirilen hızlı analitik teknikler kullanıldı. Waterloo Üniversitesi, bu testleri yapacak şekilde donatılmış dünyanın birkaç laboratuvarından biridir.

Testi yöneten ve aynı zamanda Beslenme Lipidomiği Kanada Araştırma Başkanı ve Waterloo Uygulamalı Sağlık Bilimleri Fakültesi profesörü olan Prof. Dr. Ken Stark,  ‘Kan içindeki omega-3 yağ asitlerinin seviyelerini ölçmek, besin durumunun doğru ve kesin bir şekilde değerlendirilmesini sağlar’ diyor. ‘Laboratuvarlarımız, yağ asitlerini hızlı, son derece kesin ve düşük maliyetle ölçmek için benzersiz bir donanıma sahiptir.’

Test ayrıca, başlangıçta kanında düşük EPA ve DHA olan kadınların, takviyelerden en çok yararlananlar olduğunu ortaya koydu. Bu kadınlara verilen takviyeler, çocuklarının astım gelişme rölatif riskini yüzde 54 azalttı.

Prof. Dr. Stark ‘Kanında düşük EPA ve DHA olan kadınların oranı Danimarka’ya kıyasla Kanada ve Amerika’da daha da yüksektir. Bu nedenle, Kuzey Amerika popülasyonları arasında riskin daha da azalmasını bekliyoruz’ dedi. ‘Bu kadınların belirlenmesi ve onlara ek besin sağlanması, çocukluk çağı astımını azaltmak ve önlemek için cepheden savunma olarak görülmelidir.’

Araştırmacılar, gebeliğin 24. haftasında ve doğumdan bir hafta sonra, 695 Danimarkalı kadının kan örneklerini analiz etti. Daha sonra her katılımcı çocuğun sağlık durumunu astım semptomlarının klinik olarak ortaya çıkabileceği beş yıl boyunca izledi.

‘Astım ve hırıltılı hastalıklar batı ülkelerinde son on yılda iki kattan fazla arttı’ diyen Prof. Dr. Bisgaard, ‘Şu anda bu sayıları düşürmemize yardımcı olacak bir koruyucu önlemimiz var.’ diye ekliyor.

Okul öncesi çocuklarının beşte birinde hala astım veya ilgili bir bozukluk görülmektedir.

Kaynak : sciencedaily.com

Haberi Çeviren : Özlem Özden

Üniversite : İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Mezun – Bostancı Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. – Ar-ge Sorumlusu)

Bölüm : Kimya Bölümü

Mail : ozlemozden@yandex.com

Not : Haberlerin dergi yönetimi ile çevirene haber verilmeksizin yayınlanması, kopyalanması, kendi web sitenize eklenmesi kesinlikle yasaktır.  Bir yerde yayınlamayı düşünenler iletisim@inovatifkimyadergisi.com adresine ve de haberi çeviren arkadaşımıza mail atarak durumu belirtmeleri gerekmektedir.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.