Otomotiv Endüstrisinde Kompozit Malzemeler

Otomotiv Endüstrisinde Kompozit Malzemeler

Kompozit Malzemeler Nelerdir ve Nelerden Olusturulmustur ?

Kompozit malzemelerin oluşturulması  ve kullanılması, anlaşılması kolay bir kavramdır. Temel olarak, bir kompozit, bir materyal oluşturmak için tasarlanan ayrı ayrı  malzemelerin karıştırılmasıdır.

Kompozitlerin otomotiv endüstrisindeki rolüne girmeden önce, kompozitleri  bizim  başka başka şekillerde nasıl kullanabileceğimizi  anlamak önemlidir. Kompozitler  çevre dostu olabilmektedir. Aksi takdirde işe yaramayacak olan odun parçalarının bir yan ürünü olan sıkıştırılmış ahşabın kullanımını dikkate alınız. Hurda odun parçalarını sıkıştırarak daha ucuz  bir ürün yaratılabilir. Sıkıştırılmış ahşap kompozitler, masalar, kutular için düşük maliyetli raflar oluştururken sıklıkla kullanılır.

Başka  kombinasyonundan tek bir ürün oluşturarak,  daha güçlü, daha etkili bir ürün  eldesi  iyi bir sonuçtur. Taşıtlar için kompozit kalıp oluştururken de  böyle bir durum söz konusudur.

Taşıtlar için parça üretiminde kompozitlerin kullanılması söz konusu olduğunda, çeşitli malzemeler ve kimyasallar bir araya getirilerek sadece güçlü olmakla kalmayıp, özellkle rüzgar  gücüne ve diğer kuvvetlere  dayanabilir.

Araçlarda kompozit malzemelerin kullanılması, dayanabicekleri  hıza  ve güce dayanabilecek araçların üretiminde  son derece popüler hale gelmiştir. Kompozitler sadece araçlarda değil, şantiyelerde, dişçi ofislerinde ve diğer uygulamalarda da popülerdir.

Otomotiv Endüstrisinde Kompozitlerin Kullanılması

Öyleyse, şimdi ne tür kompozitlerin  tasarlandığını ve kullanımlarını belirledik, bu materyallerin bize ve araçlarımıza nasıl fayda sağlayacağını anlamak kolay. Daha hafif, daha esnek ve çeliğin sunamayacağı yararları vardır. İlginçtir ki , 1957 yılında kompozit malzemeler kullanılarak üretilen ilk otomobil oluşturuldu.

Lotus Elite Takviyeli Plastik Cam

Lotus Elite, kompozit bir monokok oluşturmak için cam takviyeli plastik kalıp kullanılarak inşa edilmiştir. Otomobillerde kompozit monokortlar kullanılmadan önce, GRP: glass reinforced plastics (cam takviyeli plastik) hafif araçlar yapmak için popüler bir yöntemdi. Aynı zamanda Lotus Elite, monocok kompozitlerin kullanıldığı bu yeni yöntem  kullanılarak yaratıldı, balıkçılık gibi diğer spor ürünleri de aynı yöntemi kullanmaya başladı.

Otomobiller için kalıp oluşturma, özellikle hız için tasarlanan otomobilleri üretim  yöntemi aslında başka bir doğal kompozitten elde edildi.

Elyaf ve reçine kombinasyonu ı olan ağaçlar doğal bir kompozittir. Rüzgâr gücü altında sallanma yetenekleri onlara benzersiz bir güç ve esneklik kombinasyonu sağlarlar. Aynı doğal ağaç kavramını takiben, kompozit malzemeler üreticileri, diğer bileşenlerin kullanılmasının, daha iyi değilse de aynı sonuçları üretebileceğini buldu.

Yıllar boyunca, otomobillerde, teknelerde ve havacılık ekipmanlarında kullanılan daha hafif bir malzeme yapmak için kompozit malzemeler kullanılmıştır ve denenmiştir.

1990’ların başlarında, Jaguar XJ220 ve Bugatti EB110 gibi sayısız süper otomobil, vücut yapıları için çeşitli kompozit malzemeler kullanmıştır. Jaguar XJ220 alüminyum karışımı kullanmışken, Bugatti EB110 alüminyum, karbon paneller ve çeliğin bir kombinasyonunu kullanmıştır.

Jaguar XJ220 ve Bugatti EB11 te , vücut yapıları için çeşitli kompozit malzemeler kullanmışlardır.

Yani, arabalarda kompozit kullanımın aslında elli yıl öncesine dayanan uzun bir geçmişi olduğunu görebilirsiniz. Süper otomobil üreticileri, benzersiz yetenek kompozitlerinin, otomobilleri koşullara göre daha güçlü, daha hafif ve daha etkili hale getirmelerine yardımcı olması gerektiğini anladı.

Karbon Fiber Şasi, bloktaki en havalı otomobillerden bazılarının yapımının en  popüler bir yöntemidir. Bu yöntemi kullanan bazı otomobiller sadece yarış için kullanılmazken, vücut stilleri ve kompozit bir  makyaj, Mclaren MP4-12C gibi üst düzey otomobil meraklıları için popüler bir seçimdir. Bu arabaları üretmek için etiket fiyatı biraz yüksek olsa da, bu havalı arabalar bir kalabalığı  pesinden  sürükleyeceğinden  eminler.

Mclaren Kompozit Malzemeler

Buna ek olarak, otomotiv endüstrisi şu anda çevre dostu arabalar üretirken karbon fiber kompozitleri geleceğin dalgası olarak görüyor. Araçlarda kullanılan kompozit kalıplara yönelik artan talep üzerine yapılan spekülasyonlar, 2017 yılına gelindiğinde, kompozit pazarının 95.5 milyon dolar (ABD) seviyesine yükseleceğini tahmin ediyor.

Talebin sebebi nedir? Öte yandan, daha düşük yakıt tüketimi ve düşük karbonlu yakıt emisyonuna sahip araçlara olan talep, karbon fiber kompozitlerin kullanımını en iyi tercih haline getirmektedir. Bu nedenle, bununla birlikte, gelecekte hafif kompozit malzemelerle üretilen daha fazla araç göreceğimize eminiz ve sadece en uc  araçlarla ilgili  konuşmuyoruz.

Yani, artık ulaşılabilecek , otomotiv endüstrisinde kompozitlerin nasıl kullanıldığı hakkında  özetler  var. Kuşkusuz, kompozitler endüstride uzun bir süredir kullanılmaktadır, ancak değişen emisyon standartları ve devam eden araştırmalar ile daha etkili bir kompozit oluşturmak için iyileştirmeler olacağından emin olabilirsiniz. Yani, eğer mümkünse.

Son birkaç asır ,taşıtlar üretirken sınırları ne kadar zorlayabileceğimizi gösterdi. Kompozit malzemelerin, uzay teknolojisinde tercih edildiği gibi oldukça yoğun bir ısıya ve hıza dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır. Otomotiv endüstrisi için kompozit malzemelerle çalışırken, “sınır gökyüzüdür! ” diyen eski bir deyiş  çok doğrudur. Önümüzdeki yıllar, özellikle karbon fiber kompozit kalıplar ve kullanımları ile yaratılan havalı araçlar söz konusu olduğunda  cok daha ilginç olacaktır. Bizi izlemeye devam edin!

Kaynak : 3mb.asia

2.118 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!