Palmiye Nişastasından Yapılmış Daha Güvenli Hijyenik Pedler

Palmiye Nişastasından Yapılmış Daha Güvenli Hijyenik Pedler

 

Sago nişastasından yapılan biyolojik olarak parçalanabilen bir hijyenik ped, çevreyi plastik atıklardan korumaya yönelik çabalara katkıda bulunabilir.

Uluslararası İslam Üniversitesi Malezya’daki bilim adamları, tropikal palmiye saplarının süngerimsi merkezlerinden çıkarılan bir nişasta olan sago kullanarak dayanıklı, emici, biyolojik olarak parçalanabilen bir hijyenik ped ürettiler.

Şu anda piyasada olan hijyenik pedler, her biri dört süpermarket torbasına eşdeğer% 90’a kadar plastik içerebilir. Ortalama bir kadının yaşamı boyunca 10.000’den fazla hijyenik ped kullanması, sadece bu sektörden çevreye inanılmaz miktarda plastik atık salındığı anlamına gelir .

Şimdi, Ir Dr.Zuraida Ahmad ve Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’ndeki meslektaşları Malezya sago’yu kullanarak biyolojik olarak parçalanabilen bir hijyenik ped geliştirdiler.

Ahmad, “Prototipimiz, piyasada bulunan ticari ürünlerle, özellikle emiciliği, fitilleme özellikleri ve dayanıklılığı ile ilgili iyi karşılaştırmalı özellikler gösterdi.” Dedi.

Pedin emici tabakası,% 140 emme kapasitesine sahip, biyolojik olarak parçalanabilen süper emici bir jelden yapılır. Bu daha sonra, sago nişastası, gliserol ve damıtılmış sudan oluşan biyobozunur, suya dayanıklı bir termoplastikten yapılmış bir kadın iç çamaşırına yapışacak bir alt tabakaya eklenir. Ped son olarak dokunmamış kumaşa sarılır ve ısı ile kapatılır.

Bu biyolojik olarak parçalanabilen ped emici baz olarak nişasta kullandığından kadınlar toksik kimyasallardan kaçınabilir . Nişasta cilde daha uyumludur ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, bu ürün çevreye daha az zarar verir .

Ürünün ticarileştirilmeden önce geliştirilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kaynak: phys.org

118 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!