Parkinson Hastalığının Daha İyi Tedavisi İçin Yeni Enzim Çözümleri

Parkinson Hastalığının Daha İyi Tedavisi İçin Yeni Enzim Çözümleri

Parkinson hastalığındaki Substantia nigra’da intranöral bir Lewy-yapısının pozitif lekelenmesini (kahverengi) gösteren alfa-sinüsein için immünohistokimyasal görüntüsü. Atıf: Wikipedia Bilim adamları, bir ilacın Parkinson hastalığının tedavisinde daha ucuz ve daha hızlı olmasını sağlayacak yeni bir enzim keşfetti.

Bilim insanları, Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilacın daha ucuz ve daha hızlı üretilmesini sağlayacak yeni bir enzim keşfetti.

Manchester ve York Üniversiteleri’ndeki araştırmacılar, bu enzimi Aspergillus Oryzae mantarında buldular. Bu mantar, soya sosu yapmak için kullanılmaktadır. Nature Chemistry’de ‘Aspergillus Oryzae mantarında indirgeyici bir aminaz’ keşfi yayınlandı.

Enzimin en büyük etkisi, monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfında olabilir. Böyle bir ilaç örneği Rasagilin’dir. Rasagilin, beynin motor fonksiyonunu etkileyen bir maddeyi arttırarak Parkinson hastalarına yardımcı olur.

Bu maddeler durumla ilişkili istemsiz titreme miktarını azaltmaya yardımcı olur. İlaç, hem erken hem ileri Parkinson hastalarına etki eder ve özellikle yorgunluk gibi motor aktivitelerine bağlı olmayan semptomlarla uğraşırken yararlıdır.

Manchester Biyoteknoloji Enstitüsü’nden (MIB) Prof. Nick Turner liderliğindeki ekip, indirgeyici aminasyon denilen bir işlemi hızlandıran yeni bir biyokatalizör (RedAm) tespit ettiler.

İndirgeyici aminasyon, farmasötik ürünlerin üretiminde önemli kimyasal yapı blokları olan şiral aminlerin sentezi için önemli yöntemlerden biridir.

RedAm’ın keşfi, şiral amin sentezi için Rasagilin gibi ilaçlar da dahil olmak üzere daha verimli yollar bulmak anlamına gelir. RedAms uygulaması, sentez için gerekli olan zamanda dramatik bir düşüş ile sonuçlanacak ve bunun da, şiral aminler üretmek için gereken maliyetler ve insan gücü üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan yeni bir ilaç analizi, yeni kimyasal varlıkların (NCE’ler) yaklaşık yüzde 40’ında bir veya daha fazla şiral amin yapı taşı bulunduğunu tespit etmiştir. Bu, yeni enzimin pazardaki çoklu koşulları tedavi eden çok sayıda diğer ilaç üretimini geliştirmenin anahtarı olabileceği anlamına geliyor.

Günümüzde Parkinson için herhangi bir tedavi mevcut değil, ancak belirtileri kontrol altına alacak çeşitli tedaviler var. Bununla birlikte, Rasagilin gibi ilaçlar Parkinson’un ana tedavisinde kullanılır. İngiltere’de her saat başı bir kişinin Parkinson hastalığına sahip oldukları söylendi. Her 500 kişiden birinde Parkinson hastalığı bulunuyor. İngiltere’de bu hastalığa sahip  yaklaşık 127.000 kişi var.

Profesör Nick Turner, “Bu hem kimya hem de eczacılık açısından çok heyecan verici bir keşif. Bu özelliklere sahip ve diğer önemli ilaçların üretimini iyileştirme potansiyeline sahip önemi olan ilk enzimdir. ”

Kaynak : phys.org

4.040 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!