Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

Paslanmaz Çelik, Diflorometilasyon Üzerindeki Baskıyı Azaltıyor!

Fotoğraf: Floroform ile sürekli akış diflorometilasyonu

Ismarlama olarak 3D-yazıcı ile basılmış reaktör sera gazı kullanıyor.

Araştırmacılar, paslanmaz çelikten yapılmış bir akış reaktörünü 3D-yazıcı ile bastı ve Teflon atık ürününü sentetik bir yapı taşına dönüştüren hızlı bir ekzotermik reaksiyon gerçekleştirmeyi başardı.

Avusturya Graz Üniversitesinden Oliver Kappe öncülüğünde çalışan ekip, bu metal reaktörü, bilinen bir yığın reaksiyonunu -lityum ile muamele edilmiş nitrilin (lithiated nitrile)  diflorometilasyonu- ölçeklenebilir sürekli bir reaksiyona dönüştürmek için özellikle tasarladı.

Floroform, Teflon gibi floropolimerlerin üretiminde ortaya çıkan büyük hacimli bir atık üründür. Zehirsiz ve ozon dostu olmasına rağmen karbondioksitten 11700 kat daha güçlü bir sera gazıdır. Floroformun çok düşük olan reaktifliğinin üstesinden gelerek organik sentezlerde büyük ölçekli kullanımı atık ve kirliliği azaltacaktır. Ancak bu, ısmarlanmış reaktörleri basmak için önceden kullanılan polimer reçineleri ile uyuşmayan, sert reaksiyon koşullarını gerektirir.

Bunun yerine ekip, 3D yazıcının esnekliği ile çeliğin yüksek ısı iletkenliğini birleştirerek nitrilin lityum ile çok basamaklı muamelesi ve gaz floroform ile diflorometilasyon için bir akış reaktörü tasarladı. Reaktör tasarımına bir soğutma elemanı eklenmesi de işlemi dondurucu soğuklarda gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Mantarlardan Deri Benzeri Malzemeler Üretmek

Kredi: Pixabay / CC0 Public Domain   Geleneksel deri ve alternatifleri tipik olarak hayvanlardan ve …