Patojenlerle Savaşan Polimer

Patojenlerle Savaşan Polimer

Sülfonik asit grupları kopolimer bakteri ve virüsleri birkaç dakika içinde öldürür.

Bakteri ve virüslere karşı savaşta artık yeni bir silah var: temas halinde patojenleri öldüren polimer. Bu materyal, biyomedikal uygulamalar, akıllı tekstiller ve gıda ambalajları için kullanılabilir.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Richard J. Spontak ve Reza A. Ghiladi liderliğindeki bir ekip, iki hidrofobik bölgenin ( görselde mavi renkle gösterilmiştir) sülfonik asit gruplarıyla yüklü hidrofilik bir bölgeye (kırmızı ile gösterilmiştir) yerleştiği, ticari olarak temin edilebilir bir kopolimer olan materyalin patojenle mücadele yeteneklerini inceledi.

Sülfonik asit grupları, polimer yüzeyindeki pH’ı düşürür ve materyalle temas eden mikroplar pH’da ani bir düşüş yaşar. Bu durum sonucunda, zarları yok ederek, enzimlerine zarar vererek ve proteinlerini denatüre ederek mikropları sadece beş dakika içinde öldürür.

Testlerde polimer, hastanelerde ve diğer tıbbi tesislerde yüzeylerde ve ekipmanlarda bulunan tehlikeli ve antibiotiklere karşı dirençli bir bakteri olan Staphylococcus aureus da dahil olmak üzere altı bakteri türüne karşı etkili olmuştur.

Materyal ayrıca veziküler stomatit virüsü, adenovirüs-5 ve influenza A virüsünü de yok etti. Her ne kadar polimer zamanla gücünü kaybetse de, sirke benzeri asidik bir çözelti ile püskürtülerek canlandırılabilir.

Kaynak: acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: