Penisilin alabilir miyim, alamaz mıyım?

Penisilin alerjisi olduğunuz söylendi mi? Aileniz, bebekken veya çocukken penisiline tepki gösterdiğinizi söyledi mi?  Bu yüzden tekrar almamalı mısın? Olanları hatırlamadığınız için Penisiline reaksiyonunuz olduğundan bu yana çok uzun zaman mı geçti? Bu sorulardan herhangi biri sizin için uygunsa veya sadece Penisiline alerjiniz varsa ya da alerjiniz olduğundan emin değilseniz, sizin için iyi bir haber: Muhtemelen Penisiline alerjiniz yok.

Amerikalıların %10 ile 20 arasında penisiline karşı alerjilerinin olduğuna inanıyorum. Ama Mayo Clinic’in en son bir çalışmasında, bu kişilerden sadece yüzde 10’unda gerçekten penisilin alerjisi olduğunu görmüştür. Başka bir deyişle, penisilin alerjisine sahip olduklarını düşünen 10 kişiden 9’u gerekçeden kaçınmaktadır.  Penisiline alerjisi kesin olan insanlarda bile, 10 yıl sonrasında sadece %20 sinde Penisilin alerjisi devam etmektedir. Penisilin alerjisi kalıcı bir durum değildir.

Bu neden önemlidir? Eğer Penisil’e karşı alerjik bir durum varsa, kullanabileceğiniz başka birçok antibiyotik yok mu? Penisilin 1928 yılından beri var. Penisilin ve onunla ilişkili ilaçlar amoksisilin, metisilin ve amoksisilin klavulanattır. Bu ilaçlar, örneğin boğaz ağrısı ve kulak enfeksiyonları gibi birçok bakteriyel enfeksiyonlarda son derece etkili tedavileri vardır. Tabii ki, alternatif antibiyotikler var. Ancak bunlar genellikle çok daha pahalı ve yan etkileri daha yüksek risk taşır. Tipik olarak, bu alternatif antibiyotikler geniş spektrumludur, yani birçok iyi ve kötü bakteri türüyle savaşırlar. Bu durum, ilaca dirençli bakteriler veya ölümcül süper mikropların gelişmesine yol açabilir. Gelecekte hepimiz için enfeksiyon tedavisinde etkili bir antibiyotik bulamama riskini arttırır.

Penisilin alerjiniz olup olmadığını nasıl öğrenirsiniz? Uzmanlar alerji testi yapabilir. Öncelikle, geçmişteki alerjik durumunuza bakılacaktır. Genel sorular şunları içerir: Ne zamandan beri alerjik bir tepki aldınız? Ne tür bir reaksiyon oluştu ve siz penisilini aldıktan kaç saniye sonra reaksiyon gösterdi? Daha sonrasında Penisilene karşı test uygulanır. Bu test kişinin ön kolunda, cilde bir iğne ile sokularak yapılır. Sonuçlar negatifse ve reaksiyon yoksa cilde penisilin enjekte edilecektir. Bu testler acı verici değildir ve sonuçlar 15 dakika içinde çıkmaktadır. Eğer sonuç pozitif ise, bir reaksiyon gerçekleşir. Testin yapıldığı yerin şişmesine ve kaşınmasına neden olabilir. Bu da genellikle bir saat içinde kaybolur.

Çok nadir durumlarda alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu, şişme, hırıltı ve / veya nefes almada zorluk gibi durumları içerebilir. Alerji uzmanları, bu nadir durumun oluşması halinde çabucak tedavi edilmesi için eğitilir. Cilt testlerinin hepsi negatif ise, Penisilin uygulaması yapılabilir. Oral ilaçla mücadele, penisilin alerjiniz olmadığını doğrulamak için kullanılır. Herhangi bir sorunun oluşmadığından emin olmak için yarım saat gözlem altında tutulur. Alerji uzmanları tarafından Penisiline karşı alerjik bir durumun olmadığına karar verildiğinde, penisilin kullanımının güvenli olduğunu doktorunuza bildirin.

Penisiline karşı alerjiniz olduğu söylenmiş fakat hiç test edilmediyse, Alerji uzmanlarından bir randevu alınıp test yapılmalıdır.  Yakınınızdaki bir alerjik uzman bulmak için, Amerikan Koleji Alerji, Astım ve İmmünoloji ’ye gidilmelidir.

Kaynak : usnews.com

1.196 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!