Nano Parçacıkların Paslanma Simulasyonu

Demir Oksit yapısının tekrar oksitlenmesi ve nano yapıdaki boşlukların hilal şeklinde birleşmesi.

Temple Üniversitesi ve Aragon Ulusal Laboratuarından bilim adamları ile oluşturulan bir ekip atomik düzeyde yeniden yapılanmanın birebir gözlemlenebileceği bir yol geliştirdi. Science dergisinde yayınlanan yazıda ekip atomik düzeydeki paslanmayı nasıl gözlemlediklerini açıkladı.Diğer Yandan Katalonya Üniversitesinden Doris Cadavid ve Andreu Cabot  dergideki bu yazıyı destekler nitelikte derin bir şekilde bu gözlemin tarihi ve atomik düzeydeki değişimleri gözlemlemenin zorlukları hakkında da bir yazı yayınladı.Ve yeni geliştirilen bu tekniğin metal ve diğer bileşiklerin mühendisliğine ne denli katkı yaptığını da eklemeyi unutmadılar.

İnsanlık binlerce yıldır maddelerin bozulduğunu, yandığını ya da paslandığını biliyor ama bunların atomik düzeyde olduğunun ise yeni farkına varıyor. Bilim insanları ise bu sürecin nasıl gerçekleştiğinin üzerinde yeni yeni çalışmaya başladı maalesef ki bu değişimlerin nasıl olduğunu izlemek ise oldukça zor. İşte bunu aşmak için bu oksitlenme sürecinde gerçekten neler olduğunu canlı olarak izlemek adına yeni bir teknik geliştirdiler.

Geliştirilen bu teknikte X-Ray ışınları ile yapılan tarama bir yazılım yardımıyla nano parçacıkların oksitlenmesini aynı anda simüle edilebiliyor.

Teknik, süreçte boşlukların nasıl oluştuğunu, büyüdüğünü ve bu boşlukların nasıl hilal seklini aldığını takip edebilme ve gözlemleyebilme adına fırsatı sunuyor. Araştırmacılar ise bu difüzyon sürecini nano-parçacıkların sıcaklığını yükselterek kontrol edebiliyor.

Demir Nano Parçacıklarının oksitlenmesinin büyük ölçeklerde gözlemlenmesi.

Cadavid ve Cabot Kimya alanında yeni bir aydınlanma sürecinin yaşandığını çünkü atomik düzeydeki hızlı değişimlerin yavaşlatılarak izlenmesinin artık mümkün olduğunu ifade ettiler. Ve bunun ilerleyen zamanlarda paslanma süreçlerini kontrol etmeyi hatta önlenmesini sağlayacağını da eklediler.

Kaynak : phys.org

671 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!