Perovskit ve Kuantum Noktalar ile UV Radyasyon Ölçüm Cihazı

Perovskit ve Kuantum Noktalar ile UV Radyasyon Ölçüm Cihazı

Çin’deki birden fazla kuruma bağlı bir araştırma ekibi, ultraviyole radyasyon ölçüm cihazı oluşturmak için perovskit ve kuantum noktalar kullandı. Grup, Matter‘da deneylerini anlatıyor.

İnsanlar açık havaya çıktıklarında, vücutlarına çarpan ultraviyole ışığın yoğunluğunu bilmenin bir yolu yoktur. Bu bilgi önemlidir, çünkü daha yoğun UV ışığı daha hızlı güneş yanığına ve potansiyel olarak daha sonraki yıllarda cilt kanserine yol açabilir. Bu yeni girişimde, araştırmacılar ultraviyole radyasyonu gerçek zamanlı olarak ölçebilen ve bilgileri bir akıllı telefona gönderebilen giyilebilir bir cihaz inşa ettiler.

Cihazlarını oluşturmak için araştırmacılar, güneş panellerinde uzun bir kullanım geçmişine sahip olan az miktarda mineral perovskit ile başladılar. Daha sonra, görüntü ekranlarındaki renkleri geliştirmek gibi çeşitli uygulamalar için kullanılan küçük, yarı iletken parçacıklar olan kuantum noktaları eklediler.

Her iki malzemenin de UV radyasyonunu emdiği bilinmektedir, bu da daha sonra ortama ait ultraviyole radyasyonun gücünü ölçmekte bir araç olarak kullanılabilecek elektronik bir sinyale dönüştürülebilir. Ekip, sinyal gücünü bir akıllı telefona göndermeye olanak vermek için daha fazla elektronik ekledi. Ekip daha sonra sinyali okuyabilen ve akıllı telefondaki çizelgeleri ve grafikleri görüntüleyebilen bir akıllı telefon uygulaması oluşturarak çalışmayı tamamladı.

Araştırmacılar ayrıca kısa vadede hava koşullarını tahmin etmek için UV verilerini kullanan bir sinir ağını da çalışmaya dahil ettiler. Çalışmadan sonra, uygulamanın bu tür tahminlerde bulunmada yaklaşık% 80 hassas olduğu bulundu.

Araştırmacılar, cihazın insanlara güneş yanığı ve cilt kanserini önlemede yardımcı olmanın yanı sıra, akıllı seralarla çalışan çiftçiler tarafından da kullanılabileceğini belirtiyor. Sera dışındaki mevcut hava koşullarına bağlı olarak cihaz UV lambalarını otomatik olarak açıp kapatan bir sisteme bağlanabilir.

Kaynak: phys.org

728 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!