Pfizer ve Allergan dünyanın en büyük ilaç şirketi için birleşiyor

pfizer-ve-allergan-dunyanin-en-buyuk-ilac-sirketi-icin-birlesiyor

Amerikalı ilaç devi Pfizer ile İrlandalı Allergan, yaklaşık 160 milyar dolarlık birleşmeyle, dünyanın en büyük ilaç şirketi olmak için harekete geçti.

Amerikalı ilaç devi Pfizer ile İrlandalı Allergan, yaklaşık 160 milyar dolarlık birleşmeyle dünyanın en büyük ilaç şirketini oluşturacak.

New York merkezli Pfizer ve Dublin merkezli Allergan’dan yapılan ortak açıklamaya göre, iki şirket yaklaşık 160 milyar dolarlık anlaşmayla birleşme kararı aldı.

Pfizer ve Allergan hisselerinin tek çatı altında toplamasıyla gerçekleşecek birleşme, dünyanın en büyük ilaç şirketini meydana getirecek. Anlaşmaya göre, her bir Allergan hisse senedi, 11,3 Pfizer hissesiyle takas edilecek ve Pfizer hissedarları yeni şirketin hisselerinin yüzde 56’sına sahip olacak.

Gelecek yılın sonuna kadar tamamlanması beklenen birleşme, ayrıca ABD’nin en büyük ilaç üreticisi Pfizer’ın vergi merkezinin Dublin’e taşınmasını öngörüyor.

Bu arada, Pfizer’ın hisseleri birleşme kararının açıklanmasının ardından yüzde 2,3 değer kaybederek, 31,42 dolara gerilerken, Allergan yüzde 2.2 azalarak 305,30 dolara düştü.

Kaynak : aa.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Elektronik Sigara Kullananlar Dikkat! Tatlandırıcı Sukralozun Buharlanması Toksik Kimyasallar Üretebilir

Sentetik tatlandırıcının parçalanması, zararlı organoklorinler üretir ve toksik aldehit miktarlarını artırır. Elektronik sigara likitini sukraloz …