Pierre Louis Dulong

Pierre-Louis Dulong 12 Şubat 1785 tarihinde Rouen, Fransa’da dünyaya geldi ve 19 Temmuz 1838’de Paris’de hayatını kaybetti. Bir fizikçi ve kimyacı olarak 1819’da atom ağırlıklarının tanımlanmasında oldukça yararlı olduğu kanıtlanmış özgül ısıların Dulong-Petit Kanunu’nun bulunmasına büyük yardımları oldu.

Doğumunda kısa bir süre sonra Dulong önce babasını ve sonra henüz dört buçuk yaşındayken de annesini kaybetti. Teyzesi Madam Fauraux, öksüz Dulong’un tüm sorumluluğunu üzerine alarak onu Auxerre’de bulunan kendi evine getirdi. Burada Dulong, bölge kolejine gitmeye başladı. Öğretmeni onu matematiğe yeteneği olduğu konusunda cesaretlendirdi ve 1796’da Auxerre’de bulunan merkezi okula ( école centrale ) bazı bilim derslerinde eğitim aldı. 1801 yılında Paris’te École Polytechnique (mühendislik fakültesi) için yapılan yarışmaya 16 yaşındayken katıldı ve başarılı oldu. Aşırı çalışma Dulong’un sağlığını mahvetti ve ikinci yılında okulu terk etti. Daha sonra kariyer hayatına tıp alanında geri döndü. Bunu yapabilirdi çünkü devrim sonrası Fransa’da resmi niteliklere gerek duyulmadı. Dulong, Paris’in daha yoksul bölgelerinden birinde çalıştı. Hastaların sayısı hızla artmış olsa da, küçük sermayesi tükendi, çünkü çok yufka yürekli bir doktor olan Dulong hastalarını sadece ücretsiz muayene etmekle kalmadı; onların reçetelerini de ödemeyi teklif etti. Bu işten ayrıldıktan sonra Dulong, önce yeni bir ünlü bilim dalında isim yapmayı umarak önce botaniğe ve sonra da kimyaya döndü. Kimyayı kendi mesleği olarak bulmuş olsa da fizikte ve fiziksel kimyada devam eden çalışmaları École Polytechnique’de matematik eğitiminin değerini sergiledi. Dulong ilk olarak Louis Jacques Thenard’ın laboratuvarında asistan olarak göreve başladı ve sonra Berthollet, Arcueil’deki özel laboratuvarında kendisine bir yer teklif etti.

Dulong  Émélie Augustine Rivière ile 29 Ekim 1803 tarihinde evlendi ve dört çocukları oldu. Dört çocuktan bir tanesi doğum esnasında hayatını kaybetti. Dulong’un hayatının bir döneminde arzuladığı şekilde araştırma yapmakla ailesine bakabilmek için gerekli olan maddiyatı elde edebilmek adına gelen teklifleri kabul etmek arasında kaldı. Bu arada kalma durumu sık sık kötü sağlık nedeniyle krize dönüştü. İlk öğretim görevini (1811) École Normale’de aldı ve 1813’de École Vétérinaire d’Alfort’da kimya ve fizik öğretmek üzere atandı. 1820’de Paris’te Faculté des Sciences’da kimya profesörü oldu. École Polytechnique’de önce sınav görevlisi (1813-1820) ve ardından fizik profesörü (1820-1830) atandı.

Dulong, Société d’Arcueil (1811) ve Société Philomatique (1812) üyesiydi. O, 27 Ocak 1823’te Académie des Sciences’ın fizik bölümüne seçildi. 1828’de Akademi’nin başkanlığında bir yıl kaldı ve daha sonra hiç düşünmeden kısa bir süre için müsteşarlığı kabul etti (1832-1833).

Dulong kimyada çalışırken pek çok fedakarlık yapmak durumunda kaldı. 1813’de keşfedilen patlayıcı azot triklorürün incelenmesi sırasında bir gözü görme yetisini kaybederken neredeyse bir elini de kaybetti. Dulong-Petit kanunu oluşturdu.

Fizikteki önemli araştırması Alexis-Thérèse Petit ile gerçekleştirildi. 1817’de Newton soğuma yasasının yalnızca küçük sıcaklık farkları için geçerli olduğunu gösterdiler. Sıcaklık ve ısı transferi üzerine yaptıkları çalışmalar (1818) Fransız Akademisi tarafından onurlandırıldı.

Jöns Berzelius (1820) ile birlikte yaptığı bir çalışma, sıvı yoğunlukları ve su ile ilgiliydi. Louis-Jacques Thenard ile gaz kombinasyonunu kolaylaştırmak için bazı metallerin özelliklerini araştırdı. Ayrıca gazların kırılma gücünü (1826) ve gazların özgül ısısını (1829) inceledi. François Arago ile yüksek sıcaklıktaki buhar elastisitesi hakkında bir çalışma yayınladı (1830). Son makalesi ile (1838) bir kimyasal reaksiyonda ortaya çıkan ısıyı belirleyen deneyleri gösterdi.

Dulong çalışmaları sırasında 1817’de şuruplu asit keşfetti ve bunu hipofosforöz asit olarak adlandırdı. Tuzların çifte bozunması, nitröz asit, fosfor oksitleri ve azot oksitleri üzerine önemli çalışmalar yaptı.

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.