Plastik Atıklarla İstanbulkart’a Yükleme Yapmamızı Sağlayan Muhteşem Proje

Plastik Atıklarla İstanbulkarta Yükleme Yapmamızı Sağlayan Muhteşem Proje

Tüm dünya geri dönüşüm üzerine yoğunlaşmışken ve dört bir yanımızı doğaya karışması milyonlarca yıl sürecek plastikler sarmışken, ülkemiz bu konuda oldukça yavaş ilerlemekte. Denizler ve ormanlar bilinçsiz insanlar yüzünden her geçen gün daha fazla kirlenmekte. Değişim önce bireyde başlasa da maalesef ülkemizde bireylere bu bilinci ve değişimi teşvikle, ödülle kazandırabiliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı uygulama da insanları plastik şişeleri getirmeleri karşılığında kartlarına kredi yüklemeyi vadediyor.

Birçok ülke geri dönüşüm üzerine yoğun bir şekilde çalışırken ülkemizde henüz doğayı ve denizleri temiz tutma alışkanlığı bile edinilebilmiş değil.

Son olarak bayram tatilinden sonra turistlerin ormanlara ve doğa alanlarına bıraktığı çöpleri, ülkemize tatil için gelen turistlerin çöplerden rahatsız olup toplamaları atıklar konusunda ne kadar çok yolumuz olduğunu gösteriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise bu konuyla ilgili uzun süre önce duyurduğu bir projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında İstanbul’un farklı noktalarına İSBAK tarafından yapılan 100 otomat yerleştirilecek. Bu otomatlara plastik ya da metal atanların kartına belli oranlarda dolum yapılacak.

Elektronik olan “Akıllı Konteyner”lar getirilen atıkları ayırt edebilecek ve istenilenin dışında atıkları tanımlayarak kabul etmeyecek. Sensörler tarafından algılanan atıkları alan otomat kişileri sesli ve görüntülü olarak yönlendirecek.

Atıklar makineye girdikten sonra İstanbulkart’lara atıkların değeri kadar kredi tanımlanacak.

Haberi sosyal medya hesaplarından da duyuran İBB İstanbul’da günlük yaklaşık 17 bin tonu bulan evsel atığın geri dönüşümüne ve doğaya zarar vermemesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Henüz net bir tarih ve dolum miktarları açıklanmasa da proje birçok kişi tarafından takdir gördü.

Yurt dışında ise uzun süredir marketlerde vb. kurumlarda atık makineleri kullanılmakta. Projenin daha fazla yayılmasını ve ülkemizdeki diğer şehirlerde de uygulanmasını umut ediyoruz.

Kaynak : listelist.com

519 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!