Plastikleri Birlikte Geri Dönüştürmek için Yeni Bir Yöntem

Plastikleri Birlikte Geri Dönüştürmek için Yeni Bir YöntemFotoğraf : Bilim insanları, geri dönüştürülecek farklı plastik türlerini başarılı bir şekilde karıştırarak hem plastik atıkların oluşturduğu çevre sorunlarına bir çözüm oluşturdu hem de plastik malzemelere ekonomik değer kattı.  Kaynak: Limin Bao, Tekstil Bilimi ve Teknolojisi Fakültesi, Makine Mühendisliği ve Robotik Bölümü, Shinshu Üniversitesi

Farklı tür plastiklerin birlikte geri dönüştürülmesi çeşitli zorluklarla sebep olur, çünkü her bir türün ele alınması gereken değişik özellikleri vardır. Her tür plastiğin tek tek ayrılması ve işlenmesi, plastiğin geri dönüşüm maliyetini arttırır.

Shinshu Üniversitesi’nden araştırmacılar Tingan Lin , Limin Bao ve meslektaşları termoplastik malzemelerin geri dönüştürülebilirliğini, sürdürülebilir gelişimlerini ve malzeme özelliklerini incelediler. Bir karıştırma işlemi kullanılarak basit ve hızlı bir şekilde, plastiklerin tekrar kullanılabilir hale gelmesi sağlanacaktır. Plastikler, çelik ve çimentodan sonra en çok kullanılan yapay malzemedir ve doğal malzemeler gibi ayrışmazlar. Bu durum, çevrede çok fazla istenmeyen plastiğe yol açmıştır. Plastik atıkları ortadan kaldırmanın tek yolu, onları eritmek veya yakmaktır, ancak bu yöntemler zehirli dumanlar gibi çevresel sorunlara yol açarak  küresel ısınmaya neden olur. Bu nedenle, farklı plastikleri birlikte eritmek için acilen yeni bir yönteme ihtiyaç vardır.

Polipropilen, ısıtılabilen ve yeniden şekillendirilebilen bir termoplastiktir, endüstri ve ev uygulamalarında çok sık kullanılır. Yapılan çalışmada incelenen plastikler, poliüretan ve polipropilen, 145 ° C ve 165 ° C’de erime noktalarına sahiptir, bu nedenle ikisini birlikte eritmek zor bir iştir. Bu sorunu çözmek için Lin ve ekibi sisteme, plastiklerin aynı anda birlikte işlenmelerini sağlayan uygun, plastiğin kalitesini bozmayan bir uyumlaştırıcı ekledi.

Araştırmacılar eriyik ekstrüzyon işlemi ve enjeksiyon kalıplama işlemini kullanarak termoplastik karışımları verimli bir şekilde üretebildiler. Bunun için sadece az miktarda uyumlaştırıcı, polipropilen, graft edilmiş maleik anhidrite ihtiyaç duyuldu.

Yapılan bu araştırmalar sonucunda, istenmeyen plastiğin tekrar ekonomik olarak değerlenmesi sağlanmış ve  çevreyi tehdit eden plastiklerin olumsuz etkileri azaltılmıştır.

Profesör Bao, termoplastik bazlı malzemelerin tekrar kullanılabilirliğini nasıl etkilediğini görmek için termal davranışlar üzerinde çalışmaya devam etmeyi umuyor.

Kaynakça: phys.org

780 Kez Okundu

Dilara Küçükay

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Çeşitli internet sitelerinde bilimsel konularda makaleler yazdım ve çeviriler yaptım. Hem bilimsel gelişmelerden haberdar olmak ve insanları haberdar etmek hem de İngilizcemi geliştirmek için İnovatif Kimya Dergisi'nde ilgi alanlarım üzerinde çeviriler yapmaktayım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!