Şarj çilesi bitiyor mu?

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunu olarak kabul edilen şarj problemini bilim insanları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Şarj problemi, insanoğlunun son dönemdeki en büyük sorunu olarak kabul ediliyor. Kullanıcıların şarjı ne zaman bitecek tedirginliği yaşayarak telefon kullandığı dönemlerin sonu yakın olabilir.

Dünyada elektrik enerjsi kullanımının arttığı son dönemde pillerde kritik bir önem taşıyor. Surrey Üniversitesi’ndeki bilim insanları ise bu alanda önemli bir keşife imza attılar.

Araştırmacılar geliştirdikleri yeni teknolojiyle, normal pillerden 1000-10.000 kat daha güçlü pil üretebilecekler. Üstelik yeni geliştirilen bu piller, eski pillere kıyasla daha hızlı şarj olabilecek.

Özel bir polimer sayesinde mümkün olan süperkapasitörler sayesinde elektrikli otomobillerin menzil sorunuyla telefonların şarj sorunu sona erecek. Ayrıca güneş enerjisinde faydalanan evlerde enerji depolanabilecek.

Üniversitedeki araştırmacılar ise bu teknolojiyi, pratik kullanıma hazır ve güvenli şekilde işlenecek ürünlere dönüştürmek üzere çalışıyor.

Son zamanlarda patlayan piller yüzünden yüksek kapasiteli piller etkili bir bomba olarak görülüyor.

Dolayısıyla bu kadar yüksek kapasiteli pillerin piyasaya sürülmeden önce güvenlik testlerinde tam not alması gerekiyor.

Kaynak : haber10.com

Okumanızı Öneriyoruz

CRISPR Biyoteknolojisi, COVID-19 Test Pazarını Sarsacak!

Şu ana kadar 170’den fazla COVID-19 tanı testine ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) acil …