Polimer Mühendisliği Nedir?

polimer muhendisligi nedir

Polimerlerin yaşamımızın hemen her alanına girmesi, ileri mühendislik malzemelerinden gündelik hayatımızda kullandığımız basit gereçlere kadar her türlü malzemenin yapımında kullanılması, polimerleri inceleyen, geliştiren, teknolojinin kullanımına sunan bir bilim dalını gerekli kılmıştır.

Polimer mühendisliği polimerizasyon yöntemlerini, polimerlerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini inceleyen, polimerik malzemelerin kimyasal yapısı ile özellikleri arasındaki ilişkiyi araştıran, polimer malzemelerin tasarımını, üretimini, karakterizasyonunu, geliştirilmesini, işlenmesini ve uygulama alanlarının belirlenmesini kapsayan bir mühendislik bilimidir.

Kimya, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği başta olmak üzere temel mühendislik bilimlerinin ortak bir paydada buluşmasıyla ortaya çıkmış ve dünyaca kabul görmüş geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir bölümdür.

Devlet sektöründe polimer mühendisi olarak görev alamasanız da özel sektörde plastik sanayisinde ve bunlara bağlı malzemelerin üretimini yapan firma veya kuruluşlarda, uzay-havacılık sektöründe, savunma-silah sektöründe, inşaat sektöründe, otomotiv-makine-tekstil sektöründe, yapıştırıcı vb. malzemeler üreten sektörlerde, oyuncak-hediyelik eşya üretimi yapan sektörlerde, kozmetik sektörü, tıpta ve eczacılıkta üretim yapan işletmeler ve kurumlarda iş bulabilirsiniz.

Kaynak : fizikist.com, yalova.edu.tr, donanimhaber.com

1.702 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!