Polisan Boya’nın Yüzde 50’si Kansai Paint’e Satıldı

polisan boyanin yuzde 50 si kansai painte satildi

Polisan Boya’nın yüzde 50’si dünyanın ilk 10 boya üreticisinden biri olan Japon Kansai Paint tarafından 113,5 milyon dolara satın alındı.

Polisan Holding‘in yüzde 100 oranında iştiraki olan Polisan Boya‘nın yüzde 50’si, 113,5 milyon dolar karşılığında dünyanın ilk 10 boya üreticisinden biri olan ve Japonya’nın lider boya üreticisi konumunda bulunan Kansai Paint Co. Ltd’ye satıldı.

Ödemenin 68,5 milyon doları Polisan Holding’e hisse bedeli olarak ödenirken, 45 milyon doları Polisan Boya’ya sermaye artırımı olarak enjekte edilecek. Hisse transferi, Rekabet Kurumu’nun onayının ardından Aralık 2016 itibarıyla gerçekleşecek.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi ve Kansai Paint Başkanı Hiroshi Ishino’nun katılımıyla gerçekleştirilen ve işbirliğinin detaylarının paylaşıldığı toplantıda, Bitlis ve Ishino tarafından ortaklığın imzaları da atıldı.

Necmettin Bitlis, toplantıdaki konuşmasında, Polisan Boya’nın mütevazı bir aile şirketinden yabancı yatırımcıların radarındaki bir şirket haline geldiğini belirterek, Kansai Paint ile yapılan ortaklığın Türkiye ve Polisan için çok önemli olduğunu söyledi.

Polisan Holding CEO’SU Mizrahi ise Kansai Paint’in 113,5 milyon dolar karşılığında, eşit ortaklık-eşit yönetim ilkesi çerçevesinde Polisan Boya’nın yüzde 50’sini satın aldığını aktararak, “Bu zorlu dönemde Türkiye’ye yabancı sermayenin gelmesine vesile olmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kansai firmasının 2009 yılından beri Türkiye’nin önemli girişimcilerinden Altan Ailesi ile ortaklığı bulunduğunu anımsatan Mizrahi, “Kansai Altan çatısı altında devam eden bu faaliyetin ana konusu özellikle otomotiv ve sanayi boyalarıdır. Bu deneyimleri bizimle ortaklık yapılarındaki intibak süresini kısaltacak ve her iki tarafa da avantaj sağlayacaktır. Bu ortaklıkla beraber Polisan, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” diye konuştu.

“Türkiye’de Kişi Başı 7 Kilo Boya Tüketiliyor”

Türkiye ve dünya boya pazarına ilişkin bilgi de veren Mizrahi, Türkiye’de 3,5 milyar dolarındaki boya pazarının Almanya ve İtalya’dan sonra dünyada üçüncü olduğunu belirtti.

Türkiye’de pazarın yüzde 61’ini dekoratif boyanın oluşturduğunu anlatan Mizrahi, “Dünyada bu pay yüzde 55. Türkiye’de kişi başı 7 kilo dekoratif boya tüketiliyor. ABD’de 22, İngiltere 17, Fransa 19,5 kilo kişi başı tüketime sahip. Yani Türkiye’de katedecek hayli yolumuz var” dedi.

“Türkiye Son Derece Kuvvetli Bir Ülke”

Kansai Paint Başkanı Ishino da ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Polisan Boya çok uzun, harika bir geçmişe sahip. Çok önemli bir markalaşma geçmişi var. Ev kozmetiği çerçevesinde çok güzel algı yaratmış durumda. Şirket olarak bizim için inanılırlık ve güvenilirlik çok önemli. Bu anlamda başarılı ve güvenilir bir ortak bulmak bizim en büyük şansımız.” ifadelerini kullandı.

Sektöre “ev kozmetiği” konseptini tanıtan Polisan Boya’nın Kansai Paint için Türkiye’de köprübaşı görevi üstleneceğini dile getiren Ishino, Doğu Avrupa pazarındaki büyüme stratejilerinde Polisan Boya’nın kendileri için mükemmel bir ortak olacağını, iki şirketin hem Türkiye’de hem çevre bölgelerde en iyilerden biri olacaklarını söyledi.

Türkiye’nin çok ciddi gelecek vadettiğini, bu yüzden burada bulunduklarını vurgulayan Ishino, “Ortadoğu’da en büyük nüfuslardan biri Türkiye’de. Türkiye’nin nüfusu çok iyi, çalışkan ve zeki. Dolayısıyla ülkenin kuvvetli bir geleceği var. Bu sadece benim görüşüm değil, Toyota gibi Türkiye’ye yatırım yapan diğer ortaklar da Türk halkının ne kadar çalışkan zeki insanlar olduğunun farkında. Biz kısa vadeye değil, orta ve uzun vadeye bakıyoruz. Türkiye son derece kuvvetli bir ülke olacak, o yüzden buradayız” diye konuştu.

31 Yıllık Şirket

1985 yılında üretime başlayan Polisan Boya, 180 bin ton üretim kapasitesine ulaştı.

Kaynak : ntv.com.tr

807 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!