Portatif Kimya Kiti ile Yerinde Tat Testi

Portatif Kimya Kiti ile Yerinde Tat Testi

Fotoğraf 1: Kimya alet kiti ekipmanı (Coopers Plains Laboratuvarları / Haziran 2021)

Yerli halk, şimdi örneklerini gıda bilimi laboratuvarlarına göndermek yerine yabani hasat yerli çalı meyvelerinin kalitesini ve tatlılığını tarlasında saptayabilir.

Queensland Üniversitesi araştırmacıları tarafından, Kakadu, Yeşil ve Burdekin erikleri gibi popüler çalı meyvelerinin temel pazar özelliklerini ölçmek amacıyla yerlilerin yerinde kullanması için dijital ve taşınabilir bir çalı meyveleri kimya alet kiti geliştirildi.

Queensland Üniversitesindeki ARC Eşsiz Avustralya Yiyecekleri Araştırma Merkezi (ARC Training Centre for Uniquely Australian Foods) yöneticisi Profesör Yasmina Sultanbawa, bu kitin kendi gözlemlerini desteklemek için bilimsel ölçümler sağlayarak bölge halkında zaten mevcut olan bilgilerin desteklenmesine yardımcı olacağını söylüyor.

“Örneğin, yerel halk en tatlı meyvelere sahip ağaçları biliyor ancak şimdi bu kitin yardımıyla, yüzeysel tatlılıklarına erişmek için ağaçtaki meyvenin şeker seviyesi ölçülebilir.”

“Yerli işletmeler ve ilgili alıcılar meyvenin ağırlığı ve büyüklüğü (meyve eti ve tohum oranı) gibi ürün tedarik lojistik ölçümlerini bilmeye ihtiyaç duyarlar; meyvede ne kadar şeker ve tuz içeriği olduğu ve asit seviyeleri ile nem seviyeleri bu ölçümlerdendir.”

Profesör Sultanbawa, bu tür bilgilerin ürünün kararlılığını, susuz bir toz haline getirilmeye uygunluğunu ve gereken ambalaj türünü belirlemeye yardımcı olmak için gerekli olduğunu söyledi.

Portatif Kimya Kiti ile Yerinde Tat Testi

Fotoğraf 2: Avustralya Aborjinleri tarafından besin olarak kullanılan bitki türleri ve tohumlar (M.Puls)

“Bu kit, bu sorulara hitap etmesi açısından tasarlandı ve tedarik zinciri boyunca mevcut faaliyetlere bağlı olarak her yerli işletmenin ihtiyaçlarına göre uyarlanacak.”

“Sürekli olarak yüksek kaliteli ürünler sağlayarak; bu işletmelerin tekrar, artan ve yeni iş elde etmeleri muhtemeldir ve bu da halka geri dönen daha büyük ekonomik ve sosyal faydalarla sonuçlanır.”

“Buna ek olarak bu alet kiti mevsimsellik, yetiştirme koşulları ve bitki fizyolojisi üzerine yerli işletmelerin sahip olmaları ve gelecek nesillerle paylaşmaları adına bilgi sağlamak için kullanılabilir.”

Queensland Üniversitesi’nden Dr. Anh Phan tarafından geliştirilmiş bu kit ayrıca Avustralya Hükümeti’nin CRC programının bir parçası olarak Kuzey Avustralya’yı Geliştirmek için Kooperatif Araştırma Merkezi’nden finanse edilerek desteklendi ve herhangi bir yerli çalı meyvesi ile kullanılabilir.

Kurumsal Topluluk Geliştiricisi Djungan Paul Neal, iki kimya test kitinden birini barındıracak olan Yarrabah Aborjin Shire Konseyi’nde, kitin toplulukları geliştirdiğini söyledi.

Portatif Kimya Kiti ile Yerinde Tat Testi

Fotoğraf 3: Dr. Anh Phan, kitten ekipmanla tohum oranını ölçmek için çap pergelini kullanıyor.

Bay Neal, “Geleneksel bilgi ve bilimi kullanan ve fikri mülkiyet ilkelerini yöneten Aborjinler tarafından yönetilen endüstri ve araştırma kuruluşları ile ortaklaşa ticari olarak uygulanabilir bir yerli gıda endüstrisi geliştirmekle ilgileniyoruz.” dedi.

Bu projelerde üretilen tüm bu fikri mülkiyet yerli ortaklara ait olacaktır.

Profesör Sultanbawa, araştırma ekibinin; vitamin seviyeleri, izlenebilirlik ve köken gibi meyvelerinin diğer temel özelliklerini ölçmek için yerel halkın kullanabilecekleri farklı algılama teknolojilerini araştırdığını söyledi.

Kaynak: phys.org

174 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!