Protein Bazlı Covid-19 Aşıları Rakiplerini Gölgede Bırakacak

Protein Bazlı Covid 19 Aşıları Rakiplerini Gölgede Bırakacak

Fotoğraf: Novavax, klinik denemelerde 2. aşamada en gelişmiş protein bazlı aşıya sahiptir.

Covid-19 için faz üç klinik denemelerdeki dokuz aday arasında protein bazlı aşı bulunmamaktadır. En hızlı çabalar şimdiye kadar aktif olmayan virüs, nükleik asitler ya da vektör tabanlı stratejiler ile olmaktadır.

Yine de protein bazlı aşılar iyi oluşturulmuştur ve muhtemelen işe yarayacaktır. Covid-19 için en gelişmiş olan, tüm Sars-CoV-2 spike proteini artı bir bağışıklık sistemini aktif eden adjuvana dayanan Novavax’ tandır.  Bununla birlikte, başak proteini için üretim sisteminin güzel olmasını sağlamak zordur.

Avusturalya, Adelaide’deki Flinders Üniversitesi’nden Nikolai Petrovsky, aslanın ilgi ve finansman payını toplayan öncü aşıların en iyisi oldukları için aşını seçilmediğini söylüyor. “Bunlar, şubat ayında devletin ilgilendiği teknolojilerdi” diyor. “Daha hızlı olmak daha iyi olmak değildir,” diye uyarıyor.

Covid-19 için çoğu protein bazlı aşı. Bağışıklık sistemini vahşi virüse karşı eğiten başak proteininin (veya bunun parçalarının) rekombinant versiyonlarını kullanır. Bu, ön hat bağışıklık hücrelerini savaş alarmına sokan ve böylece protein antijenine güçlü bir bağışıklık tepkisi toplayan bir bileşik olan bir yardımcı madde ile çalışır.

Ağustos ayında Novavax, pozitif faz 1 verilerini yayınladı. ABD, New York City’deki Icahn Tıp Fakültesi’nden Florian Krammer, “Novavax aşısı olağanüstü görünüyor” diyor. “Şimdiye kadar gördüğüm en yüksek yok edici antikorlara sahipler.” Aşı ayrıca insan olmayan primatlarda sterilize edici (virüsün konakçı hücreler içinde kopyalanmasını durdurur) sağladı. Novavax, Güney Afrika’da bir aşama 2b denemesi için 2900 gönüllüyü kaydetmeye başladı.

Protein Bazlı Aşılar Daha Çok Ön Plana Çıkacak, Çünkü Daha İyi Olacak

Şirketler ayrıca rekombinant proteinlerini büyük ölçüde nasıl üreteceklerini zaten biliyorlar. ABD, Houston’daki Baylor Tıp Koleji’nde aşı bilimcisi Peter Hotez, “Bu, baya yıldır var olan yerleşik bir teknolojidir” diyor. ‘Güvenlik ve etkinlik konusunda çok iyi bir sicile sahipler.’ Krammer ayrıca viral vektöre karşı güçlendirici dozların etkinliğini azaltan hiçbir bağışıklık riski olmadığını da eklemek istiyor.

Novavax’ın çabası, influenza ve diğer aşılar için sürecin bir uyarılması kullanılarak böcek hücrelerinde üretilen başak proteinin tamamından oluşur. Matrix-M adjuvan – nano parçacıkları sabun kabuğu ağacından kolesterol, fosfolipid ve saponinler bu şirket ile birleştirilir. Sars-CoV-2 başak proteini, örneğin influenza için hemaglutinin proteininden daha zor eksprese edildi. Krammer, “Bu süreçleri uyarlamak viral vektörler veya DNA-RNA aşılarından daha zordur” diyor.

Petrovsky, “Bir rekombinant proteini güvenilir bir şekilde yapmak basittir, ancak çok sayıda adım vardır” diye açıklıyor. ‘Önümüzdeki üç veya dört ay içinde, kliniğe birçok protein yaklaşımının girmesini bekleyin’ diyor. Şu anda Covid-19 için klinik denemelerde bulunan 35 adaydan 11’i protein temellidir.

Hotez, başak proteininin reseptör bağlanma alanına dayalı bir aşı üretmek için Hindistan’daki önemli bir aşı üreticisi olan Biological E ile birlikte çalışıyor. Hepatit B aşısı gibi maya hücrelerinde ifade edilir. Hotez, “Avantajı, hepatit B aşısının Brezilya, Hindistan ve Endonezya’da yerel olarak yapılmasıdır” diyor. “Umudumuz, protein aşılarının düşük ve orta gelirli ülkeler için daha erişilebilir bir şekilde yapılabilmesidir.” Duruşmaların yakında başlaması gerektiğini söylüyor.

Sanofi ve GSK, bir grip ürünü ve GSK’nın adjuvanları için Sanofi’nin ekspresyon platformundan yararlanarak, bir başak proteini aşısı üzerinde iş birliği yapıyor. ABD’de aşama-1 denemesi yakında başlayacak. Tayvan’daki Medigen Vaccine Biologisc, yakında Dynavax’ın hepatit B aşısında kullandığı adjuvanla ( CpG 1018 ) rekombinant başak proteinini değerlendirmek için küçük bir denemeye başlanılacak.

Umudumuz, Protein Aşılarının Düşük ve Orta Gelirli Ülkeler İçin Daha Erişilebilir Bir Şekilde Yapılabilmesidir

Petrovsky’nin aşı antijeni, böcek hücrelerinden yapılan ve atılan başak proteininin iki kolundan oluşur. Adjuvan bir bitki polisakkaritidir. Aşı şu anda aşama-1 denemesindedir.

Protein bazlı aşıların bir dezavantajı, virüsle enfekte olmuş hücreleri yok eden öldürücü hücreler olan güçlü bir CD8 T hücre tepkisi ile ünlü olmamalarıdır. Bunlar, B hücreleri tarafından antikor üretimini kolaylaştıran CD4 T hücrelerinden ayrıdır. Novavax aşısındaki CD4 tepkisi yeterliydi, aksi takdirde antikorları olmazdı. Krammer, ‘CD8 yanıtı genellikle o kadar iyi değil’ diyor. Doğru adjuvanın seçilmesi, yeterince güçlü bir CD8 tepkisi ortaya çıkarmaya yardım edebilir.

Hotez, protein aşılarının ‘güvenlik ve etkinlik konusundaki geçmiş performansları nedeniyle Covid-19’da zamanla baskın oyuncular haline geleceğini’ öngörüyor. Petrovsky de yükselişe geçti. “Cepheye doğru yollarını buldozerle savuracaklar çünkü diğer aşılardan çok daha iyi olacaklar ama tek bir dezavantajı var, daha yavaş gelişmeleri” diye ekliyor.

Kaynak: chemistryworld.com

460 Kez Okundu

Haşim Ertek

1999 Yozgat doğumluyum. Lisemi Sorgun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyeni dalı olarak bitirdim. Şu an Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kimya bölümü 4. sınıf lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum. TÜBİTAK 2209-A projesinde proje yürütücüsü ve ARDEP 1001 projesinde proje görevlisi olarak çalışıyorum. 2. Uluslarası Kanser Günleri’nde 2 tane bildiri yayınladım. Bir seneyi geçkin İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak çalışıyorum. Kimya alanında çalışmalarımı ve güncel kimya haberlerini öğrenmek için İnovatif Kimya Dergisinin Dergi ve Yazar ekibinin bir parçası oldum. İlgi alanlarım: İnorganik Kimya, Biyoinorganik Kimya,ilaç Kimyası, Kanser ve Spektroskopi.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!