Reaktif Olmayan Bağlara Dayanan Yeni Kimyasal Yapılar

Osaka Üniversite’si araştırma ekibi güçlü karbon florin bağlarını tepki olarak karmaşık karbon sistemleri oluşturmak için Japonya Osaka’da yeni sentetik bir araç geliştirdi. Karmaşık organik molekül yapmak Rubik’in küpünü çözmek gibidir. Organik kimyacılar, bir molekülün parçalarını dikkatli bir şekil de oluşturmak için diğer bölgelerde ki yapıyı korurken reaksiyon dizilerini dizayn etmeliler. Kimyacılar, kimyasal dönüşümleri uygulamak için bir çok ustaca/zekice yol geliştirmelerine rağmen bazı kimyasal reaksiyonlar hâlâ ulaşılmazdırlar.

“Daha önceden engellenmiş kuarter merkezleri yapmak için bir kobalt katalizli Grignard  reaksiyonu geliştirdik. Fakat bu reaksiyon ayrıca karbon florin bağlarını modifiye etme potansiyeli gösterdi. Ilk yazar T.Iwasaki bircok farklı katkı maddesi denedik ve sonunda karbon florin bölgelerinde aynı dörtlü karbon baglarini secmemizi sağlayan bir madde bulduk, diyor. Grignard reaksiyonu, karbon halojen bağlarını karbon karbon bağlarına dönüştürerek moleküllerin karbon iskeletini oluşturmak için yararlı, organik kimyada klasik bir reaksiyondur. Florin de bir halojen olarak kabul edilir fakat karbon florin bağı bilinen en güçlü yapılar arasındadır ve genellikle Grignard kimyasına tepkisizdir. Karbon florin bağlarında her türlü kimyasal bağı yapmak molekülün geri kalanını etkilemeksizin zordur. Osaka ekibi, çok kalabalık sözde kuarter karbon atomlarında zor Grignard kimyasini gelirstirmek icin kendi katalitik sistemini olusturdu.

Bu katalitik sisteme özenle seçilmiş bir katkı maddesi ekleyerek, karbon flordun bağlarında geçici olarak çalışabilme kabiliyetini arttırdılar. Grup lideri Nabuaki Kambe, bu reaksiyonun büyük bir kontrol ile bir molekülün ardışık olarak değişen parçaları için çok yararlı bir araç olduğunu gösterdik, diyor. “Karbon florin bağlarının kimyası üzerindeki kontrolümüz, karmaşık karbon yapıları oluşturmak için çok fazla sentetik özgürlük sağlamalıdır.”

Kaynak : sciencedaily.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.