Richard August Carl Emil Erlenmeyer

Richard August Carl Emil Erlenmeyer

Richard August Carl Emil Erlenmeyer, 28 Haziran 1825’te Almanya,Taunusstein’da protestan ilahiuatçı bir babanın oğlu doğdu.20 yaşındayken Giessen Üniversitesi,Tıp okudu.Justus von Liebig’in konferanslarından birine katılan Erlenmeyer,konuşmalardan etkilenip bölümünü değiştirip Kimya ile ilgilenmeye başladı.Bu konferans sayesinde kimya kariyerine adım atmış oldu.Bir süre sonra Erlenmeyer,Robert Wilhelm Bunsen’ın laboratuvarında gübre üzerinde çalışmalar yaptı.Fizik, Botanik, mineraloji  derslerini öğrenmek için Heidelberg Üniversitesine gitsede bir süre sonra Giessen’e geri dönüş yaptı.Üniversiteye dönüşüyle, Alman Kimyacı Carl Remigius Fresenius’ın asistanlığına başladı.Erlenmeyer’in  babası,oğluna eczacı olması konusunda ısrarda bulunması üzerine Erlenmeyer,kendisini Farmasötik Kimya alanında geliştirmeye karar vedi.Devlet farmakoloji sınavını geçtiği Nassau’da eğitim almaya devam etti.Kısa bir süre sonra eczacılığı kazandı.Farmakolojiden memnun kalmayan Emil Erlenmeyer,Kimyaya tekrar geri döndü.1850’de Giessen Üniversitesi,Kimya bölümünden mezun oldu.

1860’ta kimyasalların koyulabilmesi için tasarladığı,günümüzde hala kullanılan koni şeklindeki şişeyi tasarladı.Bu tasarıma erlen adını verdi. Erlenmeyer  tasarımının yanı sıra organik kimya alanında bulduğu kural ile adını duyurmayı başardı.Bulduğu kurala göre hidroksil grubundaki alkoller karbonlara çift bağ ile bağlanır ve keton ya da aldehite dönüşür. Ayrıca homojen hal almış katı-sıvı çözeltisinin ayrıştırılmasını sağlayan Vakum Filtrasyonu tekniğini geliştirdi.Çalışmalarında çoğunlukla teorik kimyaya odaklandı,naftalinin formülünü bulmaya çalıştı ve başardı.Erlenmeyer,tirozin, guanidin, kreatin ve kreatinin gibi organik bileşikleri ilk  sentezleyen bilim insanıdır.

43 yaşında Münih Politeknik Okulunda profesör olarak çalışmaya başladı.1883 yılında sağlık problemlerinden dolayı emekli olsada danışmanlığa devam etti.1909 yılının Ocak ayında Aschaffenburg’ta hayata veda etti.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: